| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! DAU FUNDOOI si VOT. Am nevoie de informatii despre Soparla verde, Soparla Cenusie, si Sarpele cu ochelari. Sa fie cat mai putintele, sa imi vina mai usor sa le scriu big grin

1 răspuns:
| hehehe a răspuns:

In primul rand,soparla cenusie/de nisip(lacerta agilis)este o specie diferita fata de soparla verde/gusterul(lacerta viridis).
Hrana:ambele sunt insectivore,hranindu-se cu gandacei,paianjeni,rame micute,viermi etc.
Mediu de viata:soparla cenusie este mult mai adaptabila,traind in habitate diverse, de la pajisti insorite la paduri de foioase, in zone muntoase si chiar pe langa casele oamenilor.De asemenea exista si mici populatii urbane care se intalnesc pana si in orasele destul de aglomerate.
Soparla verde se limiteaza la zonele de campie, insa uneori se intalneste si in padurile mai rare.
Inmultirea:se inmultesc prin oua.Soparla de nisip depune serii de 3-14 oua primavara si vara, iar soparla verde depune 6-12 oua odata.
Eu personal am vazut soparle cenusii prin foarte multe orase din tara si am prins zeci de exemplare.Am vazut ca pot alerga foarte repede pe stanci(mai repede decat pot eu)insa nu se catara in copaci.Ele nu sunt extrem de sperioase,si,odata prinse stau pe mana, haine, cap etc. chiar linistite(daca sti cum sa te comporti cu ele).