| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa știu ce se întâmplă cu vremea? De ce sunt furtuni și ploi așa dese și puternice?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E evident, se apropie sfârșitul lumii

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, pentru ca, cu incalzirea globala si poluarea, s-a dat peste cap clima mondiala si apar tot felul de surprize din astea.

| DonEduardo a răspuns:

De unde sa stim noi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In campia panoniei se formeaza o zona de presiune mare care opreste vanturile normale si aici e cald ca naiba. La periferie se formeaza curenti din cauza diferentei de presiune

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

big grin Din cauza căldurii, cel mai probabil, sunt temperaturi prea ridicate. happy

| existential a răspuns:

Cine stie... manipulari meteorologice de catre marile puteri poate.

| BabaOarba a răspuns:

Obisnuieste-te cu furtuni tot mai puternice. Modificarea climei la nivel global va aduce manifestari tot mai extreme in materie de vreme. Atmosfera se incalzeste constant, caldura inseamna energie, energia inseamna turbulente mai mari. Vom avea si in Romania furtuni de care vedeam doar prin filme. Deja avem tornade, vom avea si uragane, poate in 15-20 ani.

Pot face deja o comparatie vizibila intre clima de acum si cea de acum 30 ani, cand eram copil. Anotimpurile erau destul de diferite, precipitatiile la fel. De vant nu mai spun.

| Flar3 a răspuns:

Soarele arzator inainte de furtuna isi spune cuvantul. Dar cred ca in iulie luna asta nu vor mai veni asa des furtunile.