| Lithium a întrebat:

Vreau si eu niste probleme rezolvate cu sisteme de ecuatii liniare. Dau funda! (si nu, nu e pentru tema)

Răspuns Câştigător
| DORICE a răspuns:

Inca unul: x+y=7
2x+3y=21
Pentru a elimina una dintre necunoscute trebuie ca aceasta (pe care vrem sa o eliminam) sa aiba acelasi coeficient in ambele ecuatii ( coeficient=cifra din fata necunoscutei)
Adica daca vreau sa elimin pe x trebuie sa inmultesc a doua ecuatie cu 2.
2x+2y=14
2x+3y=21
deci x are acum acelasi coeficient in ambele ecuatii deci putem sa il eliminam prin scaderea celor doua ecuatii.
2x-2x+3y-2y=21-14
y=7
Am aflat y asa ca il inlocuim intr-una din ecuatiile initiale ca sa il aflam pe x. adica:
x+7=7
x=7-7
x=0
Mult succes!

| Agapi a răspuns (pentru DORICE):

Cred ca aici ai inmultit prima ecuatie cu 2 nu a doua

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Noi discutam probleme serioase aici, cu porci taiati si cu filfizofeala pe marginea sacrificarilor si tu ne tulburi cu toate prostiile?

| DORICE a răspuns:

2x+5y=16
2x+3y=4
Se scad ecuatiile, adica: 2x-2x+5y-3y=16-4
Se obesrva ca 2x-2x=0
Atunci: 2y=12 si y=6
Se inlocuieste y proaspat aflat intr-una din ecuatiile INITIALE:
2x+5*6=16
2x+30=16
2x=16-30
2x=-14
deci x=-7
big grin