| CartoonN a întrebat:

Cand e Cramer si cand e Rouche, la sisteme de ecuatii liniare?

Răspuns Câştigător
| DEBrown a răspuns:

Amuzant si cu Kramer, unul dintre cele mai bune personaje de serial de comedie.

Dar hai sa trecem la lucruri serioase acum.
Calculezi determinantul matricei sistemului. Daca acesta este diferit de 0 inseamna ca avem de a face cu un sistem compatibil determinat, deci sistem Cramer, care admite solutie unica. Sistemul se rezolva apoi prin inlocuirea coloanelor din matricea sistemului pe rand cu coloana termenilor liberi. In cazul in care determinantul este egal cu 0, calculam minorul principal (care trebuie sa fie diferit de 0) iar Rouche ne spune ca un sistem este compatibil daca toti minorii caracteristici sunt nuli. Acestia se obtin prin bordarea minorului principal cu linia ramasa si coloana termenilor liberi. Vom avea o infinitate de solutii in acest caz. Apoi sistemul se rezolva parametrizand necunoscuta secundara.

Sper ca s-a inteles, daca mai ai nelamuriri, lasa un raspuns mai jos. Bafta!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Kramer este in Seinfield

| CartoonN explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am scris Kramer ci CRAMER (Gabriel Cramer), uita-te tu la serial si fa diferenta dintre Cramer si Rouche cand vine vorba de sisteme si anunta-ma si pe mine eventual care-i diferenta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CartoonN):

Scuze, dar ce serial că nu inteleg, pe ce post tv este difuzat?

| CartoonN explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mhm...daca nu stii raspunsul la intrebare e in regula, inteleg.Nu trebuie sa dai raspunsuri de rahat, fara vreo legatura.