| Madda_3260 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu .sau daca puteti sa`mi raspundeti la o intrebare care imi este neclara:
-Daca aprintii mei sunt crestini iar eu nu am nici o satisfactie de a crede ca D-zeu exista si nu pot sa imi imaginez ca el m-a creat si ca el a creat tot ce se leaga de acest pamant si acest univers si totusi am doar 13 anilaughingAsh dori sa stiu? daca sunt botezata pot deveni atee cu aprobarea parintilor sau fara?
-Dc toata lumea se roaga la acel D-zeu.
-De ce cand e vb Despre El(D-zeu}.se scrie cu litera mare?
-Dc trebuie sa cred tot ce scrie in biblie?
-De unde sa stiu eu ca D-zeu a scris in biblie.ca ce este acolo sunt cuvintele Lui? si ce dovezi in afara de cartile plictisitoare cu "el a salvat oamenii de la moarte" mai sunt? cumva are un elixir de insanatosire?laughing
-Nu as putea sa ma imaginez pe mine sa ma rog la el.straight faceam facut`o pan` acum cativa ani. dar mereu mama ma indeamna sa am duc la biserica.eu nu suportstraight facesimt in mine ca nu exista Acel Dumezeu. ce sa fac? sa le spun parintilor? O sa fiu sigur obligata sa ma duc din preot in preot sa vada poate am cv la caplaughing)... dar in fine as dori un raspuns va rogggg:X

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Interesant curajul tau si determinarea cu care ne vorbesti despre ceea ce simti tu, parca simt si o doza de revolta. Sa stii ca in lume sunt foarte multi oameni care au sentimente si trairi asemanatoare cu ale tale. Si aici pe acest site sunt persoane realiste care simt asa ca si tine. Printre ele, normal tongue sunt si eu. In general cei ce nu cred in existenta vreunei divinitati se numesc atei. Majoritatea oamenilor mari ai lumii, cei mai buni oameni de stiinta au fost si sunt atei. Tu nu trebuie sa te certi cu parintii tai pe aceasta problema..fi intelegator/are si incearca sa eviti contradictiile cu ei.si in timp documenteaza-te si continua sa faci ceea ce simti tu ca este in concordanta cu ideile tale. Daca vrei sa vorbim mai mult o putem face pe privat. Salut.

17 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Subzero... poti sa dovedesti macar jumatate din ce ai scris acolo?hee hee)

| Parintele a răspuns:

Subzero..sa inteleg ca nu poti sa dovedesti, ok..nici nu ma asteptam sa poti...

| psiholoaga a răspuns:

Poti fi atee si fara consimtamantul parintilor. Sa fii ateu este un principiu de viata pe care il adopti, pe care il poti face public sau nu. Nu 'toata lumea' se roaga la 'acel' Dumnezeu. Sunt foarte multe religii in lume, crestinismul nu are cei mai numerosi adepti. Oamenii scriu cu litera mare "Dumnezeu" din respect, fiindca e nume propriu. Personal, nu cred ca modul in care scriu eu dumnezeu arata ceva din atitudinea mea fata de el. Nu 'trebuie' sa crezi tot ce scrie in biblie. Poti sa citesti si altceva, ca de-aia ai ratiune, sa filtrezi ce citesti, nu sa accepti orice. Unii crestini citesc si se informeaza, ramanand in continuare crestini si crezand in biblie. Nu cred ca cineva a zis ca dumnezeu a scris biblia. Aceasta a fost scrisa dupa moartea lui isus, de primii crestini, fiecare cu cartea lui, la diferite momente in timp. isus nu a scris nimic si nici dumnezeu, cu mana lui (daca nu iei in considerare povestea celor 10 porunci pe tablite) nu a scris nimic in biblie. 'Elixir de insanatosire'... la ce te referi? Exista carti despre cum sa te hranesti si cum sa traiesti ca sa ai o viata sanatoasa, dar astea pot, sau nu, sa aiba legatura cu religia. Daca nu te imaginezi, nu te ruga. Credinta si religia pot fi 2 lucruri diferite, dupa cum nimeni nu iti poate impune niciun tip de credinta/religie. Daca ai sa le spui (cati ani ai?), probabil vor face un atac de panica si vor incerca o perioada sa te aduca pe 'calea cea buna' in conceptia lor. E bine sa intelegi astfel de parinti, ei cred ca stiu adevarul si atunci, ca orice parinte, vor ca si copilul lor sa se bucure de el; dupa un timp se vor obisnui cu ideea (desi ar fi bine si sa iei in considerare o ruptura, in functie de cat de religiosi sunt ei), insa ar fi bine sa eviti discutiile religioase cu ei. Fii sigur/a ca nu ii vei convinge in veci ca tu ai dreptate, dupa cum nici ei nu te-ar putea convinge ca au dreptate. A fi sau a nu fi religios nu e o lupta de putere; fiecare individ trebuie sa isi caute singur drumul si sa il aleaga pe cel care ii este cel mai potrivit. Bafta!

| Linda a răspuns:

O demonstratie. Dumnezeul crestinilor spune ca nu e bine sa-si inceapa cineva viata sexuala inainte de casatorie. Cuiva nu-i convine aceasta reglementare, in consecinta spune ca acest Dumnezeu nu exista, devine atee/u si se rezolva chestiunea...

| lbtc a răspuns:

_da poti deveni atee - pur si simplu nu vrei sa crezi si ce iti pot face cei din jur ...nimeni nu iti poate citi mintea, nici macar dracul...asa ca sa nu te sperii...

Dar ideea este ca mai devreme sau mai tarziu vei descoperi ca exista intr-un procentaj mai mare decat ca nu ar exista ...si vei incepe sa crezi...

De peste 2009 ani lumea incearca sa il defineasca si sa il gaseasca pe Dzeu...
...pentru a ne putea dezvolta Constiinta... avem nevoie de Divinitate ...indumnezeirea omului este treapta finala...

Sunt unii care spun ca noi oamenii suntem Dumnezeii fluturilor sau ai furnicilor, ii putem omori oricand vrem, dar nu suntem capabili sa facem o furnica sau un fluture, sau macar samanta unui fir de grau...noi trebuie sa ne comparam cu Dzeu nu cu fluturii sau furnicile...

ia un bob de orez si uita-te la el este atat de simplu si totusi noi oamenii nu il putem inventa...

deci noi niciodata nu vom putea ajunge la Constiinta de sine ci doar la auto-simtire de sine...

In Om care are Chipul Divinsi Natura capata Constiinta. De aici "Rolul" omului in insasi constitutia Cosmica, ca "manifestare si concretizare ". Omul este "Bucuria sau iadul" Cosmosului. Natura vede pe Dzeu prin Om si Omul il Vede pe Dzeu doar prin Insasi Chipul Lui Dzeu.

Dzeu se scrie cu litera mare si ca forma de respect

Cuvintele scrise in Biblie sunt scrise de mana omului si intr-o forma interpretativa si de perceptie a lumii la timpul respectiv, de aceea de exemplu se spune ca iadul ar fi cazane cu smoala si draci cu figuri deformate si animalice...

Personal nu prea cred ca exista asa ceva ci sunt productii imaginative rezultate din ruperi de structuri si amestecuri de energii...

asocierea actelor de violenta carnala, salbaticiunea miscarilor explozive si dizarmonice ...vazand acestea prin mijloacele media sau avand diverse experiente mai mult sau mai putin evidente, percepandu-le cu mintea si prin putina credinta care o ai iti dau si iti formeaza o viziune demonica si de iad...

Oricate incercari vei avea de a intelege universul iadul sau raiul, relatia Om /natura /Dzeu...in final vei sfarsi prin al descoperi pe Dzeu.

Asta s-a intamplat cu oamenii foarte destepti considerati cel mai inalt produs al rasei umane ...cum ar fi Einstein spre exemplu care credea in Dzeu, pana si Darwin cu toata teoria evolutionista credea in Dzeu...

Dzeu poate fi energie pura...

frecventele inalte de iubire si toate derivatele lor...frecventele joase ar fi frica si toate derivatele lor...in functie de acestea aminoacizii se aranjeaza pe structurile de ADN si iata legatura intre genetica si emotii...

este foarte importanta emotia, ...sa nu lasi emotiile negative trairile neagative sa iti intre in inima ...incearca sa iti hranesti inima cu emotii pozitive...

Cand ti-am spus de Chipul Divin... m-am referit si la Isus el ne poate ajuta pentru o conexiune mai buna cu Dzeu...

Daca vei incepe sa te gandesti si la metafizica vei avea nevoie de Isus ca sa te reanvii...

Uite "jocul" cu umbra... tatal meu mi-a spus "Ba sa iti fie frica si de umbra ta "... i-am zis bine tati dar la 12 o voi avea sub talpi si-o voi invinge..."Ba o sa ai umbra si in nari "...atunci tati voi scapa de umbra cand voi muri ...si atunci ma scapa Isus...

dar mai nou i-am spus lu' tata ca voi pleca in Luna ca sa tin umbra pamantului... mi-a zis "Ce ma tu esti prost ce cauti peLuna, raiul va fi pe pamant "...

Cred ca avea dreptate singur pe Luna ce puteam face, asa ca m-am intors pe Terra...si poate dupa ce voi muri voi incerca sa trec de "vamile vazduhului"(in viziunea mea acea minge de foc care inconjoara pamantul ca sa il protejeze) si ma voi elibera in Univers... dar ideea este sa te intorci si sa salvezi pamantul nu sa fii "stea" sau "negrul" dintre stele sau zona de eroziune adica "praf de stele"...asata inseamna un grad ridicat de Constiinta sa ii pui pe toti ceilalti inaintea ta ...si tu sa fii ultimul care sa ii salvezi pe toti... dar fiind ultimul vei fi cel dintai...

si uite asa te vei juca incontinuu si il vei descoperi pe Dzeu ...nu uita dracu' e prost dar tare viclean... oricum atata timp cat vei sta in pronia divina (adica cararea pe care ti-o deschide Dzeu ) nimic nu ti se poate intampla ...deci rugaciunea pentru. a avea conexiune continua...

uite cand te sui in autobuz distreaza-te ...incearca sa ghicesti daca biletul se va composta in cruce ...si atunci sa razi dar sa nu uiti sa iti faci o cruce cand trece autobuzul pe langa o biserica ...ca dracu' e viclean ...crucea din biserica este crucea din biserica... iar crucea de pe biletul de autobuz nu are de-a face cu ea ...ca desacralizam... ceea ce nu este bine

de exemplu in cazul de fata eu sunt "dracu." (nu termin cuvantu' ca sa ii fac in ciuda ) pentru. ca iti "bag " in cap tot felul de prostii...
dar ce te-ai face fara drac ...cum ai arata cu adevarat ce esti...

deci mai bine ne facem o cruce amandoi si sa nu lasam sa intre in noi...

Sa nu uiti niciodata ca Dzeu exista in fiecare din noi, este forta pozitiva ...este ca atunci cand vrei sa faci un pas inainte si ridici un picior dar pe celalalt il lasi inapoi in stare de sprijin (adica calcam pe drac )...adica "cu moartea pre moarte calcand". ...adica trebuie sa iti doresti sa traiesti si sainvingi in acest fel moartea...acum ce parere ai Dzeu ii salveaza pe oameni sau nu ...Pai daca nici macar nu pot sa faca un pas fara Dzeu... Tu iti mai pui si intrebari?

incearca sa intri pe site-ul www.crestinortodox.ro este o sursa sigura de informatii facuta de oameni care cunosc mult mai multe...

apropo nu trebuie sa te sperie o discutie cu un preot ...iti recomand sa discuti cu mai multi ...intrebarile pe care le pui potisa le pui si lor...chiar ti-as recomanda

si preotii sunt oameni ca si noi ...asa ca nu ai de ce sa te temi...

sper ca nu am gresit cu ceva fata de tine, poate ar fi bine sa ai un dialog si cu parintii tai... oricum nu este bine sa iti dezvolti o relatie paralela... tu trebuie sa te "intersectezi" cu parintii tai.

| Klara a răspuns:

Poti sa fi atee, NORMAL!
Ateismul nu necesita botez sau altceva.
Ateu e un om care nu crede decat in convingerea faptului ca nu e nimeni mai presus decat OMUL, ca nu exista Dumnezeu, ca omul se poate coordona si singur.
Nu e nevoie sa te duci la niciun preot, pastor, rabin...
Nu e nimic rusinos si grav in a fi ateu!

| ivan_8325 a răspuns:

Ca tot veni vorba despre Dumnezeu. stii fiecare crede in ceva. sau nu. de obicei iti creezi singur ceva in ce sa crezi.
In legatura cu Biblia sunt multe nelamuriri. si foarte putine dovezi clare sa arate ce s-a intamplat in trecut. fiind si faptul ca au fost undeva la 200 de evanghelii si au ramas doar 4. ca pe restul le-a ARS chiar BISERICA. nici nu stii ce sa mai crezi.
Oricum mai ai un pic de crescut dupa care o sa realizezi din ce in ce mai multe lucruri despre CREDINTA, SOCIETATE si BISERICA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai :,, -dc toata lumea se roaga la Dumnezeu?"

Fiindca credem ca El exista...si credem ca dupa moarte sufletul nostru va merge la judecata, unde va fi judecat dupa faptele pe care le am facut in viata asta pe Pamant.
"-De ce cand e vb Despre El(D-zeu}.se scrie cu litera mare?"

Fiindca substantivele proprii se sriu cu litera mare(cum ai invatat la romana) cu cat mai mult sa nu se scrie cu litera mare numele Creatorului omenesc?

,,-Dc trebuie sa cred tot ce scrie in biblie?"

Fiindca Biblia a fost scrisa sub inspiratia Sfantului Duh, de aceea a facut si atatea minuni... ai incercat sa citesti din ea? eu am inceput sa citesc la inceput ca pe o poveste ...partea cu,, facerea" dar apoi am inteles ca tot ce scrie acolo e adevarat si chiar ma regaseam in multe versete si randuri din ea. le suprapuneam peste problemele mele .si toate se rezolvau... ce pot sa iti zic despre Biblie,, o minune" e ca intr un timp visam urat aproape in fiecare seara .citind mi au disparut si visele si a inceput sa imi mearga bine si la scoala ...crede-ma nu te mint.
Uneori nu ai nevoie de credinta ...la inceput ...iei totul ca pe o curiozitate... ia sa vad... ia sa citesc. .si apoi vezi ca cat de mult te ai inselat.
Sper sa intelegi ca Dumnezeu exista si te iubeste la fel cum iubeste pe fiecare dintre noi ...findca noi suntem creatia Lui.

Cred ca parintii tai iti vor doar binele, dar nu e bine sa te oblige sa faci ceva ce nu iti place...
Eu iti doresc succes sa reusesti sa te impaci prima data tu cu tine iar apoi sa Il cunosti pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi nu sunt atei decat in timpuri bune -E. Joung
Ateii nu creeaza impresia ca Dumnezeu nu exista, ci ca El exista si ca este dusmanul lor.- G. Cesbron

Si astia au fost doi oameni foarte inteligentiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta e ceva ce-ti cultivi singura.sau necredinta.de ce crezi tu ca cineva de pe TPU, este specialist in a-ti da sfaturi, mai bun decat parintii tai? nici nu ne cunosti nu stii cata raspundere avem fata de tineretea ta nici credinciosi nici atei. daca te lasi influentata de raspunsuri de pe TPU intr-o problema atat de delicata esti prea mica.studiaza si discuta cu cei pregatiti in domeniu si pe carei cunosti. oameni nu popi, sau somitati stiintifice. e vorba de viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madda fata draga citeste scrierile si documentarile Sf.Parinti si apoi sa iti dau cu parerera.Sunt atatea dovezi ca o forta superioara exista.Asa ca nu mai fi tu cea caterincoasa, ca pari decat o fetita naiva care e departe de adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga: jos palaria! Asta da argumentare! Pacat ca, in afara de No God, n-are cine s-o aprecieze! Nu mai e cine! Ai noroc ca dl e in carantina, ca altfel te trezeai cu niste blesteme de nu te mai spala nicio apa. Inca o data: bravo! Sincer. Nicio urma de ironie la adresa ta. La a altora nu bag mana in foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi super Mada daca ai intra si pe adresa aceasta: http://www.everystudent.ro/m/existenta.html, ai afla lucruri interesante!

| Madda_3260 explică:

Subzero eu tot cred ca el nu exista.si da poate ai dreptate ca Dumnezeu se scrie cu litera mare ptc este un substantiv propriu dar nu la asta ma refeream... dar ma rogtongue. o sa vadhappysi o sa`mi dau seama. dar nu cred ca imi voi schimba parerealaughing

| Madda_3260 explică:

Sau. dc lumea spune ca D-zeu ne ajuta?
Ne arunca El banii din cer? Nu trebuie noi sa ne ducem sa muncim?
Dc ne zbatem sa nu ducem lipsa de nimic? d-zeu ne ajuta?straight face.hai gataoh go on.si faza cu respectu pentru substantivul propriu "Dumnezeu". dc crestinii scriu cand este vb de el "El.".cu litera mare? Cum ar` fi sa imi spuna si mie cineva "Madalina, Tu te duci la mare? Nu NU CREDwinking".winkingla asta ma refeream cand am intrebat dc se scrie cu litera mare...hee hee ma rogstraight face. Nu o sa cred in acel Dumnezeu,. i-am spus mamei aseara si a spus ca am fost blasfemita sau cv de genu.rolling on the floorDoamne fereste.raised eyebrowsNu poate nimeni sa ma faca ca exista acea fiintastraight face si sa citesc din bibliechatterboxacolo .in biblie sunt cuvintele oamenilorstraight face nu ale lui daca chiar ar existaoh go oncred ca o sa am o discuta mareeee cu profesoara de religierolling eyesdar sar` putea sa spuna si ea ca sunt nebuna si sa ma duc sa fac metanii la pope sa ma ierte pentru ceea ce am spuslaughing))!

| Madda_3260 explică:

Multumesc tuturor!

:*:*:* voi avea o discutie si cu preotii cum spui tu Lbtc,.