| Teodora_Georgiana_1999 a întrebat:

Eu sunt adoptata. Cei care m-au luat nu mi-au spus asta, am aflat eu. Dar nu stiu de ce simt ca parintii mei sunt morti. Vreau sa va spun ca eu am poze de cand sunt botezata si nu inteleg cum de ma adopta. In certificatul meu de nastere scrie numele parintilor adoptivi nimic de parintii mei. Iar cei care m-au adoptat tot ma ameninta si imi spune ca eu nu am pe nimeni si sunt singur, iar daca o sa o mai supar nu stiu ce imi face si o sa plang si dupa ce moare ea. Va rog frumos ajutati-ma.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost adoptata imediat dupa nastere, este normal ca pozele de la botez sa fie cu actualii parinti, nasi si alte rude.
Cat priveste certificatul de nastere, este perfect normal sa fie trecuti parintii adoptivi, asta confirma ca adoptia a fost facuta legal.
Cat privesc parintii tai naturali, nu ai cum sa aflii despre ei, pot fii morti, sau pot fii vii, pot fii prea tineri pentru a avea grija de un copilas si te-au dat spre adoptie, ori prea sarcai sa mai poate intretine o familie.
Din pacate, niemni nu stie cine sunt si nici nu poti afla.
Parintii adoptivi sunt adevaratii tai parinti, sunt convinsa ca ei te-au luat din dragoste, te-au crescut, educat, hranit si ti-au oferit totul pana acum si probabil o vor face si pe viitor. Asa ceva nu faci pentru copilul altuia, daca nu iubesti cu adevarat copilasul respectiv. Asta ar trebui sa-ti spuna cat de mult te pot iubii oamenii astia minunati care te-au infiat si care te cresc cu atata dragoste.
Fii recunoscator lor, ca multi copii abandonati de parinti, ajung la casele de copii sau pe strazi, tu ai fost unul din cei norocosi, pe care o familie cu multa dragoste de oferit, te-a dorit si te-a luat. Gandeste-te cat esti de dorit de parintii tai adoptivi, daca esti copilasul lor, gandeste-te cat d emult te iubesc daca te-au luat acasa!
Un singur sfat am pentru tine: fii respectuos cu ei si iubeste-i, oamenii astia ti-au oferit dragoste neconditionata si merita tot respectul din lume!

| cristimihailov a răspuns:

Mama si tata iti sunt cei care te-au crescut, nu cei care te-au conceput.

Pentru ca cei care te-au crescut au stat pe langa tine de mica, te-au ajutat atat cat au putut in toate in viata. Au fost la greu, au fost la tristete, la bucurie, nu te-au lasat niciodata sa cazi.

Si e greu sa faci asta. Vei intelege si tu cand vei deveni parinte poate candva in viitor.

Cea care te-a nascut si care te-a abandonat... e cel mai rau un copil abandonat.

Iubeste-i pe parintii tai adoptivi. Si personal nu i-as mai numi adoptivi. Pentru ca pentru tine ei sunt mama si tata. Cine te-a nascut ar putea fi numit parinte biologic. Si atat.

Asa cum nu i-ai simtit prezenta sau nevoia pana acum, nu te vei agita prea mult nici de acum inainte. A fost alegerea parintilor biologici sa se desparta de tine.

Deciziile vin cu responsabilitati.
Respecta-le alegerea de demult.
Pentru ca tie ti-au schimbat viata.
Nu poti sa vii si sa spui, sorry. Hai sa ne prefacem ca nu e mare lucru.

Poate nu dadeai de parintii tai. Si intrai intr-un azil de copii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Teodora_Georgiana_1999 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Daca m.ar iubi nu mi.ar mai vb urat, sa mai jugneasca, sa imi zica ca vrea sa mor si de abia asteapta sa fac 18 ani, nu mai am mult mai am 6 luni si fac 18 ani si scapa de mine. Este si inregistrata ca imi vb urat si este mereu rea. Nu stiu cum sa va zic, cand eram mica ma batea foarte tare cu bat, cu cureauadaca veneam cu note mici acasa. Si multe altele.

| presus a răspuns:

Conteaza ca ai o familie, respecta-i si da-le iubirea ca si cum n-ai aflat nimic. Parinti sunt aia care te cresc si au grija de tine, care se gandesc la tine si te iubesc. Numai bine!

| ambicio a răspuns:

Bucură-te că ești sănătoasă și ai o familie, mulți ar da orice să aibă ce ai tu. Lasă trecutul unde e și bucură-te de prezent, sunt sigură că părinții adoptivi te iubesc. Toate se întâmplă cu un rost, nu uita asta.
Ai grijă de tine. happy

| Teodora_Georgiana_1999 explică (pentru ambicio):

Daca m.ar iubi nu mi.ar mai vb urat, sa mai jugneasca, sa imi zica ca vrea sa mor si de abia asteapta sa fac 18 ani, nu mai am mult mai am 6 luni si fac 18 ani si scapa de mine. Este si inregistrata ca imi vb urat si este mereu rea. Nu stiu cum sa va zic, cand eram mica ma batea foarte tare cu bat, cu cureauadaca veneam cu note mici acasa. Si multe altele

| Teodora_Georgiana_1999 explică:

Off, nu stiti. Ma adoptat dar dc imi vb urat, ma jugneste si multe altele. Este inregistrata cand m-a facut in toate felurile. Ea de abia asteapta sa fac 18 ani nu mai am mult, mai am 6 luni. Mi.a zis ca atunci nu o mai tine nici o lege nimic. Ma face nenorocita, am inregistrat cand vrea sa mor, ma face curva, panarama Si este mereu rea