| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Ce s-ar intampla daca cel mai cald obiect din univers s-ar intalni cu cel mai rece obiect din univers?

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Trebe tradusa putin intrebarea. Partea cu cald/rece depinde de cata energie are sistemul/materialul respectiv, un obiect foarte cald are foarte multa energie in timp ce unul rece este sarac. In cazul in care s-ar intalni s-ar face schimb de energie pana cand ar ajunge intr-o stare de echilibru.

| sierra1 a răspuns:

Sigur întâlnirea s-ar lăsa cu un buuuum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Daaa laughing

| JackR a răspuns:

S-ar obtine doua obiecte cu temperatura "cea mai medie" (scuze pentru fortarea de limbaj!).

| skaterboi2002 a răspuns:

Eu nu stiu laughing

| Ltyiiol a răspuns:

S-o luăm mai simplu. Gândește-te ce se întâmpla atunci cand apa caldă se întâlnește cu apa rece, e aproximativ același fenomen.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Esti penibil! Sau esti in imposibilitatea de a gandi!?winking tongue

| Ltyiiol a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

N-am cum să fiu penibil, poate penibilĂ, dar mă rog, să auzim și răspunsul tău, Einstein. happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Sunt simple speculatii filozofico-mateatice pentru a demonstra ceva ce nu poate fi identificat si demonstrat in faprt real.winking tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Un fel de "ABRACADABRA" matematica, care incearca sa puna in ecuatie inelul spatiu-timp.

| Mondiala a răspuns:

Eu cred ca cel cald ar topi pe cel rece.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mondiala):

Posibil asa...

| Mondiala a răspuns:

Eu cred ca cel cald ar topi pe cel rece

| georgelgeorge a răspuns:

În principal obiectul cald va transmite prin conducţie obiectului rece o cantitate de căldură. Cantitatea de căldură cedată va fi egală cu cantitatea de căldură primită. Q cedat=Q primit dar transferul de căldură (viteza transferului de căldură) depinde de mulţi factori (conductivitatea termică, capacitatea calorică, diferenţa de temperatură dintre cele două corpuri, suprafaţa de contact, etc.). În final (după un timp infinit de mare) cele două corpuri vor avea aceiaşi temperatură.