| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Ce s-ar intampla daca in atmosfera ar fi 70% oxigen si 21% azot?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Yee!
Vrabiile ar inota in mare printre rechini, politicienii ar sta la balamucul re-denumit "academie", copii de 3 ani ar da masteratul, iar la 20 ani ar mirosi a creier ars... big grin

| JackR a răspuns:

Ar creste viteza reactiile de oxidare, ca urmare viteza metabolismul organismelor vii ar creste si ea. Deci am trai mult mai putin. Probabil speranta de viata ar cobora spre 25 de ani, in loc de 75 de ani, cat este acum.

| DomnulMacaroana a răspuns (pentru JackR):

La 70% oxigen nu mai traieste nimic laughing

| Nilsson a răspuns:

Ar oxida in mare parte cam tot ce e oxidabil, ar arde cam tot ce e inflamabil (oxigenul in stare pura este ca un explozibil) iar multe vietati ar ar disparea datorita toxicitatii oxigenul in concentratii mari.
Deci in cateva cuvinte: extinctie la nivel planetar.

| NGheorghe a răspuns:

De peste 3 ori mi mult Oxigen? -păi reacția de oxidare, chimie. Ai vedea rugină mai multa, foc mai rapid, oxizi prezenți peste tot.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Nu ar mai exista viata pe Terra

| DomnulMacaroana a răspuns:

Am arde de vii. Ai scoate flacari pe nari (yee)