| chuckmanson a întrebat:

Zi a Pământului fericită prieteni! Sunteți iubitori de animale/natură? Dacă da, atunci ce faceți pentru a o ajuta? Eu personal încerc să merg cât de mult pot pe jos și evit mijloacele de transport care poluează. De asemenea, încerc să reduc folosirea plasticului și hârtiei și încerc să evit produsele dăunătoare mediului. Sunt vegetarian de aproape 3 ani și vreau să devin vegan. De asemenea, încerc să evit produsele testate pe animale și nu port deloc haine de blană sau piele. Care credeți că sunt cele mai bune metode de a ajut natura?

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă eviţi consumul de hârtie, cu ce te stergi?

| chuckmanson explică (pentru sabin89):

Evit când e nevoi, dar în anumite cazuri trebuie să folosesc și astalaughinglaughing
Ideea e că încerc să nu exagerez.

| Adry05 a răspuns:

?! laughing) Si cu ce crezi ca ajuti ca eviti sa mergi cu mijloacele de transport? Alea oricum o sa circule, din contra, e bine daca circuli cu mijloace de transport sau pe jos si nu in masina persoanala, aia e cea "in plus si poluanta".
Plasticul n-am cum sa-l evit ca marea majoritate a alimentelor sunt invelite in plastic dar reciclez.

| RAY a răspuns:

Care credeți că sunt cele mai bune metode de a ajut natura?

exterminarea speciei umane, vorba cuiva, natura singura ti-a taiat creanga de sub picioare cand a dat nastere mizerabiliei noastre speci

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Cumva sunt de acord, dar totuși, suntem și noi ființe vii. De ce să nu încercăm să reparăm ce am greșit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa timpeniile cu veganismul. La noi trebuie sa ai BANI ca sa iti permiti asta si sa nu te imbolnavesti naibii. In alta ordine de idei, daca vrei sa ajuti planeta, fa BANI. MULTI BANI. Apoi cumpara paduri cit vezi cu ochii si lasa-le mostenire cu specificatie clara sa nu le vinda, ci sa le mareasca suprafata. In rest, mi se pare corect sa nu cazi prada consumerismului. Degeaba nu porti blana si piele naturala, daca schimbi 3 fisuri pe an. Zic ca idee, la tine cred ca nu e cazul. Si apropos de piele... prefer un portofel din piele-piele (pe actualul il am de vreo 14 ani) decat sa schimb la fiecare 6 luni unul de vinil.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, merg mult pe jos, reciclez, evit plasticul pe cât posibil (am periuță din bambus, îmi fac singură ceaiul, am termos etc).
Vreau să trec pe slow fashion, dar nu găsesc niciun brand românesc care să-mi placă sad.
Ieri am ieșit să mă plimb cu o prietenă și am ajuns acasă cu un sac de peturi. Cred că mi-am greșit vocația.
Mă rog, mai am multe schimbări de făcut, dar momentan n-am timp.
Vegetariană nu vreau să fiu în viața asta.

| Steregoi a răspuns:

Te chinui degeaba. Acest sistem oricum e spre sfarsit.

| Darkmagic a răspuns:

Poti sa judeci putin "la rece"?
Hai sa vedem...
1 Exista niste...bizari in SUA, (in frunte e Julia Roberts), care intr-o perioada faceau 1 dus (unul) pe luna, pentru a prezerva apa dulce.
- Circuitul apei in natura spune ca el este la fel ca in urma cu 50.000 de ani, il doare-n cot de "prezervari", tot atata apa dulce va exista, si daca omenirea se spala sau nu.
Pentru ca apa se evapora din mari si oceane,... si ploua. happy
2 Exista o zi, in care se stinge lumina pe Pamant. (ma rog, o ora, cine doreste), pentru biata energie electrica.
- Energia electrica NU este inmagazinata. Nu e ca in cazul depozitelor de petrol sau de gaz. Energia este produsa, si transformata. Atat.
Ce nu se consuma, se pierde.
3 Sa devenim cu totii vegani.
Aici am o intrebare la care nu a reusit sa-mi raspunda niciun vegan:
a) Cum ii tinem in viata, pe aia din "Tinutul blanurilor", numai cu salate, varzuca, leustean?
Abandoneaza umanitatea Alaska, nordul Europei, Canada si sudul extrem, ca sa nu crape consumand vegetale in loc de grasimi in iernile cu -50 de grade?
b) "Toata omenirea vegana", nu rezolva nicidecum problema animalelor domestice care TOT se inmultesc (si trebuie sa faci ceva in privinta lor), si nici a animalelor salbatice, care vor intra peste tine in casa.
Isi imagineaza cineva veganii, dupa o suta de ani de veganism?
"Dom'le, ce facem cu animalele astea pe care nu le vanam, nu le mancam, nu le luam blana...dar au ajuns sa se plimbe pe bulevarde..." happy
4 Transporturile.
Petrolul polueaza, gazul polueaza, carbunele idem...
"Solutia": Motoarele electrice.
Intrebare:
Are cineva macar o vaga idee despre cat polueaza industria bateriilor si acumulatorilor?
"Sa trecem cu totii, intreg Pamantul, la motoare electrice!"
Atunci...bine! big grin
Eu zic sa inventeze cineva teleportarea, sau sa trecem la vehiculele cu panze, big grin pentru ca indiferent de ce se va intreprinde in alte directii, transportul electric si cel termic polueaza ca dracu.
Ceva comentarii? Sa vad unde gresesc.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

In mass-media se vehiculeaza ideea ca masinile cu motor electric sunt mai putin poluante decat cele cu motor functional pe baza de combustibil.

| chuckmanson explică (pentru Darkmagic):

Bă, ce să zic, cu primele 2 ai dreptate. La al 3-lea punct ai și tu ceva dreptate. N-ar fi chiar atât de rău dacă am părăsi nordul, oricum nu e un mediu prea bun pentru specia noastră. Iar la b sunt sigur că s-ar găsi soluții, am încerca să refacem păduri defrișate și am reface mai mult mediu natural, iar pe alea care ne atacă le-am tranchiliza și reloca happy
La 4 da, dar sunt măcar o soluție temporară, măcar motoarele electrice nu au emisii. Tot ce spui tu nu înseamnă că nu ar trebui să încercăm să avem grijă de planeta noastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu iubesc natura, mai putin unele animale. Eu am grija de copaci, plante. Nu-s vegetariana pentru ca poti face anumite boli daca mananci doar vegetale. Chiar nu sunt atenta de obicei daca un produs e testat pe animale. Totusi, cred ca exagerezi. Eu am o blanita acasa si-mi place, n-as renunta la ea doar pentru ca apartinea unui animal. Oamenii sunt vanatori din timpuri stravechi.

| chuckmanson explică (pentru anonim_4396):

Deci ai fi dispusă să torturezi un biet iepuraș/raton/vulpe pentru o prostie de haină. Ce pot să spun, egoismul uman nu are limite. Sunt curios dacă ai putea măcar să jupoi tu un animal cu mâinile tale.
https://www.youtube.com/watch?v=Of8rv4YhR7k

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu, n-as fi dispusa sa torturez animale. Animalele trebuie omorate fara sa le torturezi. Sau tu crezi ca animalele nu se omoara intre ele? Animalele se omoara si se mananca unele pe altele si o fac cu cruzime. Nu-s egoista, daca animalele se omoara unele pe altele oamenii de ce n-ar omori animale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O pieptăn, o dau cu parfum, ii fac masaj...
Sa fim înțeleși: iubesc natura, dar nu din cauza ca mănânc câteva sute de grame de carne, oua și lactate pe săptămâna va muri ea.
Nu mai produceți plastic! Ne descurcam și fără el. Pana și banii sunt făcuți din plastic. Pe aia ii folosești? Distrugi planeta!
Înlocuiți lemnul tăiat!
Creați Statele Unite ale Veganilor (pariu ca ei ar porni cele mai crunte războaie?)!
Ai prins ideea?

| Kevinn2000 a răspuns:

Respect! De ar fi așa măcar 20% din populație, planeta ar fi mai curată.
Eu recunosc că nu fac tot ceea ce faci tu, dar jumătate da. happy

| chuckmanson explică (pentru Kevinn2000):

Mersi, respect și țiehappy