| anonim_4396 a întrebat:

Acum un an am avut o problema, acum o am din nou si sincer nu stiu ce sa mai cred.
Sa explic cum am rezolvat si cum a revenit problema. Am un monitor Benq FP783
Acum vreun an apareau niste puncte rosii pe umbre sau cand e imaginea mai intunecata. Am incercat cu update de driver la monitor, la placa video dar degeaba. Ce nu stiam eu, e ca monitorul are iesire si D-SUB si DVI, la fel si placa video, iar eu foloseam ambele cabluri, ca doar cand l-am montat nu era sa las un cablu nefolosit happy le-am proptit unde s-au potrivit. Am gasit pe un forum un tip care spunea ca a rezolvat problema scotind cablul D-SUB si lasandu-l doar pe cel DVI. La fel am procedat si eu si.surpriza, punctele au disparut.
Asta se intampla acum vreun an. Ieri, vazui ca a aprut update la driverul placi video, il instalez, dau restart si …ce sa vezi?…. au reaparut punctele rosii. Am pus inapoi vechiul driver, dar degeaba.
Eu tot cred ca nu e de la driver si e o MARE coincidenta ca au reaparut punctele chiar cand am facut update la driverul video. De ce cred ca nu e de la driver? Pt ca am scos cablul dvi de la monitor (deci nu mai are treaba cu unitatea, evident, nici cu driverul), inchid monitorul si il deschid, la pornire apare o imagine mov cu sigla Benq, e plina cu punctulete rosii, deci clar nu e driverul video de vina. Coincidenta asta mi se pare destul de stranie. Daca cineva are idee ce se intampla, il rog sa ma lumineze.

1 răspuns:
| costyvas a răspuns:

1. Eu chiar cred ca e driverul - o pateam si eu la un monitor DELL si aveam o placa nVidia(trebuia sa folosesc un driver de aprox 1 an, nimic nou nu mergea). 2. Daca nu e intr'adevar de la driver, du'l in service - trebuie' sa ai garantie si vezi sa nu cumva sa ai pixeli morti sau sa se fi distrus el...asa dintr'o data. Daca vrei monitor, recomand ceva de genul AOC, Eizo...astea sunt monitoare adevarate, cu renume in piata mondiala, nu BenQ - asa bani, asa calitate sad. Bafta, Costi!