| Radu_Costin_1985 a întrebat:

AJUTOR. De ce windows 7 imi mananca multa memorie ram ( cu driverele audio, lan, VGA, USB3.0 si Card Reader) sadica undeva la 60% RAM doar cu antivirusul si windows 8 imi consuma 25% cu antivirusul skype-ul si steam? v Dau funda celui care ma ajuta sa rezolv. PS: Nu imi spuneti sa raman cu windows 8 pentru ca nu imi place

11 răspunsuri:
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Incerca sa opresti update-ul. Run -> Services.msc -> cauta Windows Update, click dreapta pe el -> properties, dupa care il pui pe disable.

Banuiesc ca in cazul tau ce iti manaca din ram este svchost.exe.
In caul in care nu acea esate proceul care iti mananca ram te rog lasa un reply cu numele lui. Procesul il poti vedea in Task Manager. (nu uita sa bifezi si Show processes from all users cand te uiti in task manager).

| Frank51 a răspuns:

Nu ai specificat cata memorie ram ai. Totusi, 60% este un procent destul de mare si este normal sa ai suspiciuni. In cele mai multe cazuri, ori sunt niste programe de vina, ori windows-ul in sine. De exemplu, am patit si eu o data, un proces svchost imi lua mai mereu cam 1GB din memoria ram, pana am reinstalat windowsul. Sfatul meu este sa intrii in Task Manager si sa vezi cu ochii tau vinovatul, pentru ca trebuie sa fie acolo, trebuie sa iti ''sara'' in ochii. Daca il gasesti, pur si simplu ii dai end process, daca reapare, dai un scan cu antivirusul, daca tot apare, reinstalezi windowsul.

| AdrianPanaintescu a răspuns:

Atunci,Windows 10

| gelu1970 a răspuns:

Ai team instalat?
acum ai windows 7 instalat?

| Radu_Costin_1985 explică (pentru Frank51):

Am 4GB RAM

| Radu_Costin_1985 explică (pentru gelu1970):

Da

| Radu_Costin_1985 explică (pentru Frank51):

Deci cel mai mult imi consuma Sistem Host:Local System si in windows 8 cat si in windows 7(undeva la 1.5GB ram). In windows 8 Sistem Host Local System dupa 2 min scade de la 1.5gb la 200-300mb dar in windows 7 ramane permanent la min 1GB

| Radu_Costin_1985 explică (pentru Frank51):

Nu cred ca e de la programe pentru ca dupa ce instalez driverele si ii dau restart porneste singur cu 60% RAM

| Radu_Costin_1985 explică (pentru Frank51):

Are ceva daca opresc services host local system?

| Frank51 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

Depinde. Ai instalat update-uri recent? ai instalat programe noi, de cand face asa? Ce antivirus folosesti? Iti recomand sa dai un scan peste tot sa vezi daca gaseste ceva. Poti sa dai si un clean cu ccleaner la registrii si toate cacheurile. Poti incerca sa dai un clean si cu checkdisk. Dar 70% pot sa zic ca este de vina un program.

| gelu1970 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

Ok. daca ai team instalat scrie in mesaj privat id si pass. in cazul in care esti on.
daca nu...maine poate coincidem. de dimineata nu sunt.