| copilminunevjs a întrebat:

Ajutor TPU...cand sunt pe desktop si dau click dreapta >- refresh, aplicatiile nu isi dau refresh si raman acolo nemiscate. Doar CATEODATA isi dau refresh, in rest nimic..cum pot rezolva?

14 răspunsuri:
| David00368866 a răspuns:

Incearca sa dai restart la calculator, sau la unele calculatoare nu se misca, sau poate a umblat cineva in setarile calculatorului pe la animatii

| NLS a răspuns:

01. Ai reinstalat driverul placii video?

02. Ai incercat cu un alt cablu, sau/si in alt conector al monitorului si al placii video?

03. De cand face asa?
Poti asocia la acel punct in care a inceput sa se produca, un alt eveniment (un Update de Windows, instalarea unui program, sau poate aparitia unui virus in sistem, ca urmare a faptului ca ai dat click pe un atasament suspect in mail, deschis reclame ciudate, etc)

04. In cel mai rau caz, un reinstall al sistemului de operare ar trebui sa ajute.

| Flavyy124 a răspuns:

Semne ca e ceva la placa video. da un restart ceva, si daca pe viitor ai probleme cu imaginea mai slaba si asa. e clar ca e placa video(cel mai rau caz)
Da doar un restart si eventual un full scan la ws defender
daca tot nu... salveaza poze si asa pe stick. si reinstaleaza windowsul

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred sincer ca esti unul din OBSEDATII amarati, care au pus botul cum ca daca dai refresh merge compu' mai bine, iar cand in sfarsit merge (raman nemmiscate) pentru ca OBSEDATULE ai dat refresh de 20000000000 de ori in ultima secunda, asa ca nu mai fac refresh ca e pointless, atunci intrii in panica pentru ca nu mai ti se scarpina fetish-ul

NU am dat in viata mea refresh pe desktop, fara un motiv REAL (nu aveam icoane la niste link-uri, aveau doar un dreptunghi alb) si imi merge pc-ul foarte bine

OBSEDATULE!

| copilminunevjs explică (pentru NLS):

01.dap

02.ce i drept, nu am incercat

03.acum vreo 2-3 zile mergea, iar dupa am instalat iobit driver booster si ccleaner, si nu a mai mers.

04.am dat un reset la intreg PC-ul dar tot nimic.

| copilminunevjs explică (pentru Zuzu1991):

Bai frate, pana acum 2-3 zile mergea, taci din gura si nu mai vorbi daca nu stii.

| copilminunevjs explică (pentru David00368866):

Am dat, si totul se misca perfect si e gen "fresh" reinstalat windowsul, dar cand dau refresh tot nu se intampla nimic.

| copilminunevjs explică:

Mai e ceva, am observat ca daca intru in Local Disk D si dau refresh, aplicatiile isi dau refresh, dar daca intru in Local Disk C, nu se intampla nimic daca dau refresh.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru copilminunevjs):

Windows-l face o chestie numita prefetch, care se optimizeaza in timp, asa ca mai devreme sau mai tarziu daca dai 2634735673243 de refresh-uri pe secunda, o sa ajunga sa o faca instant

asa ca sigur, eu nu stiu, nu esti tu obsedat
spune-ti orice te ajuta sa dormi linistit noaptea

| copilminunevjs explică (pentru Zuzu1991):

))))))stai linistit ca dorm, mersi oricum

| Zuzu1991 a răspuns (pentru copilminunevjs):

Bun big grin

| copilminunevjs explică (pentru Flavyy124):

Am dat full scan la ws defender si e totul bine, 0 threats sau ceva.

| Flavyy124 a răspuns (pentru copilminunevjs):

Atunci salveaza ce ai in pc pe un stick sau dvd/cd. si reinstaleaza-ti windowsul. o sa mearga si pc-ul mai bine cand il reinstalezi

| copilminunevjs explică (pentru Flavyy124):

Multumesc mult de ajutor, am rezolvat problema! happy