| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Am aflat ca pot transcrie un fisier video cu google docs. Dar cand intru pe tastare vocala cum am vazut in tutoriale, mie imi cere cu microfonul. Cum fac sa pot transcrie un video cu google docs?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De unde ai aflat asta? Și nu în ultimul rând, ce înțelegi tu prin „a transcrie un video"?
E cumva vorba despre a transforma replicile dintr-un film, în linii dintr-un fișier text?

| vladutzumuresan1996 explică (pentru mihai69):

A transforma un video in text. Am vazut tutorial in engleza cu google docs, da mie nu imi iese.

| mihai69 a răspuns (pentru vladutzumuresan1996):

Să transformi video în text ar însemna ca, privind un film care arată o mașină mergând pe stradă (fără nicio replică rostită), în fișierul text să înceapă (nu contează cine și cum) să scrie:
„pe ecran se vede o stradă. Din depărtare se apropie o mașină verde, în mare viteză. Frânează brusc și se oprește în fața camerei".
Asta vrei? Să scrii scenariul imaginilor văzute? Pentru că din ce spui, dacă nu ai confirmat prima mea presupunere, mai rămâne doar varianta asta.

| vladutzumuresan1996 explică (pentru mihai69):

Video cu voce. Si vocea aia sa o fac sau sa o salvez in fisier text.

| mihai69 a răspuns (pentru vladutzumuresan1996):

Deci recunoaștere vocală a textului.
Ai nevoie de un soft care știe asta, sau cu GOOGLE DOCS, dar pui la „microfon" difuzorul unei tablete (sau alt PC) care redă acel film, cu replicile sale.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_speech_recognition_software
Doar că nu prea știu să fie vreun program cu suport bun pentru română. Pentru alte limbi (engleză, spaniolă etc.) există.

| vladutzumuresan1996 explică (pentru mihai69):

In engleza. Am niste filme in engleza, a caror subtitrare nu am gasit-o pe internet, si daca as gasi un soft care sa transcrie vocea din film si sa o fac ca subtitrare. Pentru asta am nevoie