| andreyul a întrebat:

Am auzit de decodare telefoane si tot tacamul. poate sa ma lamureasca cineva ce inseamna mai exact decodatul? imi schimba softul? sau ce face?

Răspuns Câştigător
| AdiiLove a răspuns:

Decodare inseamna total altceva. De exemplu daca telefonul este codat pe Cosmote si bagi o cartela de Vodafone, sau Orange, telefonul nu ti-o citeste pentru ca telefonul este codat pe o anumita retea. Daca il decodezi, telefonul va putea citi orice cartela de pe orice retea.

4 răspunsuri:
| CosmiNeeel a răspuns:

Pai...Gandeste-te ca aduci un telefon din strainate si este blocat pe reteaua lor de exemplu Wind,prin decodare telefon merge pe toate retelele :Cosmote,Vodafone,Orange etc
Sau daca ai un telefon din Romania luat la abonament, Orange de exemplu, prin decodare va merge pe toate retelele Cosmote etc

fundita ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu schimba nimic de genul asta.Prin decodare, telefonul poate fi folosit in orice retea.Numai bine.

| smart22 a răspuns:

Daca il decodez inseamna ca merge pe toate retelele oringi cozmote q Vodafone etc

| Cracea_Ioana_1971 a răspuns:

Am un Nokia model 100, cum il decodez si eu ca este pe abonament oringi.