| dancheloo a întrebat:

Am cumparat o telecomanda universala simpla pentru tv Nei si nu stiu sa o configurez....Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Televizoarele astea led lcd merg numai cu telecomanda lor originală nu merg cu astea universale pe cod, nu le recunoaste televizorul, au alte procesoare televizoarele astea noi față de alea vechi cu tub care puteai folosii o telecomanda universala macar facea cîăteva functii pornit oprit si volume mai tare mai incet, dar la astea lcd led smart nu merge decat telecomanda lui originală.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa ai un manual cu instructiuni si ai niste coduri, configurezi practic telecomanda sa mearga pe tv, nu e complicat deloc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai manualul telecomenzii? Gasesti codurile acolo, daca tv ul este lcd sau smart nu va functiona telecomanda, daca este generatia veche de televizoare cu tub care s-au facut in anii 90 va merge, neiul s-a facut in 1997.

| dancheloo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca de asta nu merge, lcd, led ce o fi... Nei model 2019-2020...

| dancheloo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok multumesc mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dancheloo):

Televizoarele astea led lcd merg numai cu telecomanda lor originală nu merg cu astea universale pe cod, nu le recunoaste televizorul, au alte procesoare televizoarele astea noi față de alea vechi cu tub care puteai folosii o telecomanda universala macar facea cîăteva functii pornit oprit si volume mai tare mai incet, dar la astea lcd led smart nu merge decat telecomanda lui originală.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, în manual de instrucțiuni ai codul pentru fiecare producător. Este un pic mai complicat pana o configurezi, însă după ce ai configurat telecomnda nu mai e nevoie de nimic special. Doar dacă schimbi televizorul și nu are telecomandă, va trebui sa pui alt cod conform instrucțiunilor. Și eu am telecomnda universala cumpărată din altex la 20 lei, iar de 5 ani de când o dețin s-a dovedit de calitate. Este pentru un hârb de GoldStar mai bătrân și decât mine pe care îl țin în bucătărie.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut un Samsung luat cu ocazia campionatului mondial din '94. 26 de ani a ținut!
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Al meu GoldStar nici nu știe cum arată în service, față de un Smart TV de la LG cu care făcusem potecă până la service și înapoi. Sunt mai bune lucrurile vechi, decât cele noi pe care le cumperi numai cât să rămâi în pas cu tehnologia. Pe vremuri parca treaba era făcută cu cap și de calitate, acum sunt făcute numai sa îți ia banii. Or fi smart TV-uri de calitate, dar ce am luat eu a fost praf. A fost, pana m-am enervat, dat de pământ cu el și nu a mai rămas nimic. Mai ocupa și mult spațiu. Și nici sa înlocuiască nu doreau. Am luat altul în loc, dar e LCD simplu nu SMART.