| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Am cumparat un pc nou si faza e ca am o problema cu castile : atunci cand pun castile in spate nu se aude nimic dar microfonul merge. Daca cuplez castile in fata se aude sonor in casti si microfonul nu merge. m-am uitat in setari si spune ca headphone-ul ( castile ) sunt setate sa fie mufa din fata si microfonul e la portul ala din spate. Cum rezolv problema asta? Sau cum setez sa fie ambele mufe in spate?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ce fel de casti cu microfon ai? In mod normal, mufa verde se conecteaza la simbolul casti (portul audio verde), iar mufa roz se instaleaza in portul pentru microfon (portul roz). Ele ar trebui sa fie pozitionate unele langa altele, fie ca vorbim de placa audio din fata sau din spatele unitatii.
Poate problema ta e legata de Managerul Audio, care s-a instalat in sistem odata cu driverele de sunet (vezi in Control Panel). Trebuie sa existe optiuni "Front" si "Rear" pe care sa le modifici. Noteaza-ti fiecare schimbare din setari, pentru a nu da si mai tare peste cap Managerul Audio.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru dannyel86):

Cand dau la setari imi arata deja ca sunt puse pe front si rear castile sunt pe front si microfonul e pe rear si nu imi arata nici o setare