| NitescuNicu a întrebat:

Am cumparat un Ultrabook cu Endless OS si nu stiu inca sa il folosesc cum trebuie. Se poate instala si Windows 10 in paralel fara sa pierd garantia sau sa il afecteze in vreun fel?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Da, poti sa pui windows 10 fara sa pierzi garantia, E LEGE EUROPEANA IN ACEST SENS

totul e sa nu faci retur, atunci vanzatorul o sa guite dupa enless os, si care se poate instala usor cu un iso luat de pe net si apoi pus pe stick cu rufus, iar pe magazin NU il intereseaza daca e endless os-ul original sau nu, endless os sa fie

| NitescuNicu explică (pentru Bizon95):

Multumesc, si pentru instalare windows trebuie sa intru in bios cum se face pe pe laptopurile fara OS?

| flixbuster a răspuns (pentru NitescuNicu):

Mai intai iti trebuie un mediu de instalare Windows 10. Iti faci unul incepand de aici:

http://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Apoi trebuie sa ai acces la Boot Menu pentru a porni de pe mediul de instalare Windows 10 creat anterior. In general este vorba de o tasta/combinatie de taste specifica producatorului asa ca ori cauti tu pe net pentru modelul tau ori daca nu te descurci dai modelul exact de laptop aici si probabil vei primi un raspuns.

| Bizon95 a răspuns (pentru NitescuNicu):

Trebuie sa bootezi de pe stick
care e posibil sa presupuna intrare in bios, sau poti sa cauti boot order key pentru modelul tau de laptop