| Sofy999 a întrebat:

Am de facut la tehnologie un proiect despre electricitate...Doamna ne-a dat nu exemplu cu o baterie si motoras..Nu am inteles, dar oricum intrebarea mea este ce as putea face la proiect si cum?

4 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Faci o morisca, sau daca esti mai priceput ceva mai complex, iti zic eu unu care trebuie sa fac eu la electricitate, O bobina Tesla
Toate cele bune

| AndreiDanut1996 a răspuns:

Daca vrei poti face un magnet electric uite linkul http://www.youtube.com/watch?v=emlzh9XXWgQ

| ALLAboutMoney a răspuns:

Cel mai simplu o baterie de 9v (acelea dreptunghiulare) un led sau bec scos de la vreo jucarie si 2 fire este cel mai simplu.

| XxKIRAxX a răspuns:

Buna pai poti sa faci ceva frumos cu o bateri sau doua, tot ce ai nevoie :1/2 bateri fire un bec si un motoras. Acum etreaba grea trebuie sa faci un carton prin care sa iasa becul si motorasul in afara. Apoi legi firele la bateri cu scoci un fir il duci la motoras si il lipesti apoi de la motoras unul la bec si il lipesti, iar cel de-al treilea fir il lipesti de la bateri pana la bec. Dar nu lipesti firul pe bec acela trebuie sa faci tu atingerea. happy