Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am incercat sa pun niste videoclipuri pe un dvd-r 16x, dar cand vreau sa ii dau burn imi tot zice ca unitatea optica la laptop nu suporta acel tip de DVD, dar acum vreo 5 luni mi-a cerut un coleg sa-i pun windows-ul pe dvd si a mers. Era tot dvd-r tot 16x, mai spune uneori ca viteza e ori prea mica ori prea mare imi da eroarea asta in toate aplicatiile. Am incercat in windows media player, in nero, in toate aplicatii posibile, am reinstalat windows-ul, l-am schimbat apoi dupa ce am vazut ca nu merge aveam 8.1 m-am mutat pe 10 si tot nu merge. Am incercat sa dezinstalez drivere, sa instalez altele tot nu merge, ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Este posibil sa ai defect chiar dvd ul.
Acele dvd uri sunt facute in mass production, adica ai o sansa de 35 % sa dai peste unu sau mai multe care nu pot fi scrise (burn).
Asa ca iti recomand sa folosesti Nero dar cu un set nou de dvd, daca poti chisr x86 pentru a nu avea probleme.

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Schimba unitatea optica!

| Simpatic a răspuns:

Sa cauti un alt soft de ardere (burn), altul decat nero
Un exemplu acesta soft : https://www.deepburner.com/? r=download