| PainTech a întrebat:

Am instalat cateva camere de supraveghere cu LED. Spatiul de Harddisk-ul DVR-ului e destul de mic si astfel am programat sa inregistreze doar cand detecteaza miscare. Problema e ca LED-ul atrage insectele si toata noaptea se filmeaza tantarii. Asta nu ar fi o problema, dar spatiul de stocare e destul de limitat.

Am incercat sa dau sensibilitatea mai mica, dar astfel camera nu mai detecteaza deschiderea portii.

Aveti ceva solutii?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cine atrage insectele : ledul infraroșu sau ledul ce indică funcționarea camerei?

| PainTech explică (pentru sierra1):

LED-ul infrarosu.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Vreo pastilă/soluție antițânțari pusă în apropierea camerei?

| PainTech explică (pentru sierra1):

Nu stiu cat de eficienta o sa fie, tinand cont ca dispozitivul de filmare se afla afara, intr-o zona bine aerisita.
O sa incerc.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Interesantă problemă. Nu mi-am dat seama că bâzgoniile alea de zboară sunt sensibile la infraroșu