| XMandrill a întrebat:

Am luat o placa de baza și nu am văzut că nu are slot ide ci sata, acum daca iau adaptor ide la sata merge sau mai trebuie ceva?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

S-a renunțat la IDE începând cu AMD AM3+ și Intel 1155. Acum toate transferurile de date se fac serial.

Adaptorul dacă este bun, își face treaba destul de bine, posibil să ai viteze destul de mici totuși, dacă ai noroc, jumătate din viteza normală a hard disk-ului.
Recomand să nu te complici cu adaptoare și să îți cumperi de acum un HDD SATA.

2 răspunsuri:
| XMandrill explică (pentru SilviaDulcik):

Problema ca pe hard am windowsu

| SilviaDulcik a răspuns (pentru XMandrill):

Este o problemă în cazul în care vei folosi un adaptor.
Dar cel mai bine îți cumperi un alt HDD SATA și instalezi pe el sistemul de operare.