| BunnySage a întrebat:

Am nevoie de recomandări de laptopuri portabile pentru editare foto/video, programare, modelare 3d.

1. Care este bugetul maxim în care vrei să te încadrezi?
- Cam 4000 - 7000 de lei

2. Când intenţionezi să faci achiziţia?
- Săptămâna aceasta

3. La ce vei folosi laptopul/notebook-ul? Dacă îl vei folosi în scopuri profesionale, spune-ne ce programe vei rula pe el.
- Pentru proiecte: editare foto/video (photoshop, after effects, premiere pro, lightroom, etc.), programare (unity, game maker studio, etc.), modelare & animare 3D (blender, maya, etc.)

4. Portabilitatea e importantă? Un laptop de 17" are anumite avantaje, dar pierde la portabilitate. Unul de 13" e foarte portabil, dar mai scump şi vine şi cu dezavantaje tehnice. În funcţie de bugetul de care dispui, gândeşte-te dacă nu te-ar avantaja mai mult achiziţia unui desktop.
- Portabilitatea este foarte importantă. Aș vrea să pot să îl iau cu mine la facultate / vacanțe / ieșiri pe afară fără dificultate.

5. Ai anumite preferinţe de care ar trebui să ştim? Culoare? Dimensiuni? Capacitatea HDD-ului sau cantitatea de memorie RAM instalată?
- placa video neapărat dedicată și să aibă cel puțin 4gb (dacă este posibil)
- cel puțin 16gb RAM
- Să aibă cel puțin 1Tb de memorie (de preferat SSD sau HDD+SSD)

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In acest buget, si pentru cerintel date, ai nevoie de RTX 2060, daca vrei sa poti lucra si randa ceva eficient in Blender si celelalte softuri de modelare.

Adobe Premiere nu prea are nevoie de placa video, (foloseste placa doar cand ai foarte multe efecte aplicate, pentru randare si viewport foloseste procesorul, si se impaca foarte bine cu multithreading-ul, deci ar fi nevoie de acel 4800H aici, castiga detasat fata de cele doua modele Intel)

2.2-2.4kg e o greutate acceptabila zic eu pentru asemenea scule si pretentii, doar nu iti inchipui ca grafica se face pe ultraportabile de 900gr,
(asa ceva intra instant in thermal throttle de indata ce deschizi un proiect in Premiere si incepi sa lucrezi)

Pentru orice alt program mai folosesti in afara de Premiere, 9750H si 10750H castiga, (mai mult sau mai putin, in functie de program).

RAM-ul pare putin, dar ceva cu 32GB nu prea intra in acest buget.

RAM poti adauga oricand pe viitor (cu neajunsul de a trebui sa vinzi placile existente in laptop), insa procesorul si placa video nu mai pot fi schimbate.

01. ASUS TUF A15 FA506IV, / 144Hz Full HD /2.3 kg
R7 4800H, 16GB, 1TB SSD (M.2 PCIe), RTX 2060 6GB
https://www.pcgarage.ro/......ress-grey/

02. Lenovo Legion 5P 15IMH05H, 144Hz FullHD /2.3 kg
i7-10750H, 16GB, 1TB SSD (M.2 PCIe), RTX 2060 6GB
https://www.pcgarage.ro/......iron-grey/

03. ASUS ROG Strix G15 G512LV, FHD 144Hz, /2.39 kg
i7-10750H, 16GB, 1TB SSD (M.2 PCIe), RTX 2060 6GB
https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

04. Lenovo Legion Y740, IPS 144Hz FullHD /2.2 kg
i7-9750H, 16GB, 1TB SSD (M.2 PCIe), RTX 2060 6GB
suporta si al doilea SSD SATA
https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

05. Predator Triton 500 PT515-51, 144Hz FullHD /2.0 kg
i7-9750H, 16GB, 1TB SSD (M.2 PCIe), RTX 2060 6GB
https://www.pcgarage.ro/......sal-black/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Facultate - perfect de acord, daca e mai ales ceva de profil

vacante - de acord
insa
"ieșiri pe afară " cu un laptop pe care dai 7000 RON si destinat cu precadere lucrului (nu ca nu ar duce si jocuri, duc chiar foarte bine cele alese de mine, insa tu nu-i amintit de ele)?

Think twice, or think better.

Pentru afara mi-as lua fie un telefon cu ecran de aproximativ 7 inch, ceva ieftin la ~800 RON,

SAU o tableta de 8 inch de la Huawei (neaparat cu 3GB RAM si ecran FullHD).

E mult mai practica si mai usoara decat orice ultraportabil, si indeajuns pentru orice ai face afara cu ea.