| Petrovic a întrebat:

Am nevoie de un program în care să pot introduce date, apoi, mai târziu să le pot găsi ușor. Ce program pot folosi?
Am încercat în Excel, dar nu mă prea ajută.
Sau poate ar trebui să fac un Macro, dar nu știu cum.

6 răspunsuri:
| DumitruS a răspuns:

Ce fel de date si cate? Nu inteleg de ce sa nu le poti gasi in excel. Poti organiza un fisier pe sheet-uri si poti folosi find apoi.

Poti sa dai un exemplu ca sa inteleg exact situatia?

| Petrovic explică (pentru DumitruS):

Am pus pe sheet-uri diferite: număr înregistrare și apoi denumiri de operatori (RC, ATC, TF, etc.) Acești operatori au unele stații comune. Aș vrea, ca atunci când introduc primele 2-3 litere din numele stației să îmi apară mai multe variante de alegere.
Date, precum numele stației, programul de sosire/plecare.
Câte date? Nu știu exact, cam 10.000 de rânduri în Excel.

| DumitruS a răspuns (pentru Petrovic):

Dar de ce vrei sa-ti apara mai multe variante de alegere, ca sa fie mai usor de completat?

Nu ai o cheie comuna in toate datele alea, ceva care sa fie unic dar sa apara in toate sheeturile? Ai putea sa faci un vlookup daca ar fi asa.

Incearca si acces-ul, sa-ti faci acolo o baza de date.

| ziftode a răspuns:

SQL... orice SQL, asta e o concept exact gandit pentru cautare rapida

totusi, ca sa nu trebuiasca sa faci si interfata, invata Microsoft Access, care e un SQL cu tot cu interfata de la Microsoft

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SQL sau MS ACCESS, iar daca folosesti Linux, ai Apache OpenOffice Base.

| Petrovic explică (pentru DumitruS):

Dar de ce vrei sa-ti apara mai multe variante de alegere, ca sa fie mai usor de completat? - DA.
Cheie comună: toate încep cu S sau SI, urmate de 5 sau 6 cifre (un fel de număr de înmatriculare).
La Access nu prea știu să folosesc.