| GabiDg a întrebat:

Am nevoie mare de ajutor, am un laptop Asus si am probleme cu usb-urile.
Am reinstalat toate driverele si cu Aplicatii si din Device manager, le-am dezactivat si le-am activat, le-am dezinstalat, am facut tot ce gasesti pe Youtube, dar nu stiu ce sa fac, ideea e ca laptopul are 2 usb-uri unul 2.0 si unul 3.0, ideea e ca ala 2.0 merge, dar merge doar un dispozitiv la el, un mouse optic, insa orice alt dispozitiv nu. Am incercat si alte mousuri dar nu, stickuri, tastaturi, orice, dar se aprind doar ledurile la ele, iar usb-ul 3.0 da curent, la mouseul care merge la ala 2.0 cand il bag in 3.0 se apirind luminile la el insa nu merge mouseul, am incercat si un mouse bun, un Logitech g102 care merge perfect la PC-ul meu principal(intr-un usb 3.0), dar nu merge, am reinstala windowsul complet, am formatat SSD-ul, am updatat biosul si tot ce se putea, dar degeaba, nu merg usb-urile normal, doar mouseul ala. Apropo laptopul mai are un USB-c si cu un adaptor la USB, merge sa folosesc stick-uri si alte dispozitive, daca aveti idee ce as putea face! Va rog nu raspundeti degeaba cu "da update la drivere" si chestii simple, ca am facut tot, nu e prima data cand ma ocup cu lucruri de genul, dar la asta nu-i dau de cap!(toate dispozitivele sunt functionale si au fost testate - iar usb-urile laptopului dau curent deci merg tehnic)! Dau funda!

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din optiunile de BIOS pentru USB joaca-te cu handshake, legacy USB si alte optiuni similare pana ajung ele sa mearga.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDg explică (pentru doctorandus):

Am incercat si din bios toate setarile si am reinstalat si windowsul

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDg):

Din ceea ce stiu, cea mai importanta setare este legacy USB support. Asta are doua mari variante: disabled si enabled, incearca-le pe amandoua (auto nu mai conteaza).

| flixbuster a răspuns:

Ce versiune de Windows? Ca idee, mai sunt care inca instaleaza 7 si acesta nu are suport nativ de USB 3.0.

| GabiDg explică (pentru flixbuster):

E windows 10, am incercat si versiuni mai vechi si cea mai noua si orice

| GabiDg explică (pentru doctorandus):

Am incercat toate setarile legate te USB din bios, degeaba