| Nimeni10 a întrebat:

Salut, am comandat un mouse Logitech g102 prodigy si se misca greu, ce setari trebuie sa ii fac?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Instaleaza-i frumos softul si ajusteaza senzitivitatea. Eu de regula folosesc 2800 pe verticala si 3200 pe orizontala, dar depinde de mouse si ce vrei sa faci. Acum de exemplu folosesc un Sharkoon Light² 200 cu senzor optic de 16000 dpi, dar la 16000 e nebunie curata. In functie de cum esti obisnuit, posibil sa ti se para mai mult decat suficient sa il setezi pe la 1600 pe ambele axe, posibil sa vrei sa setezi ca mine diferit pe x si y.

| LPCTSTR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oare nu se refera la mouse acceleration?
Acum am vazut ca-i pornit la mine si vad ca cam asta cauta si el; acum stiu si de ce mi-am scricat destul de multe meciuri de WoT.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu ai nevoie de acceleration daca ai sensitivitate peste 1600 dpi. Adica nah, cel putin eu nu simt nevoia sa umblu la acceleration.

| Nimeni10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Il am instalat, habar n-am sa umblu la setari...
daca las la 400 dpi abia misc mouse-ul trebuie sa il setez la 1600 dpi ca sa pot misca normal si sa joc cs

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca il ai instalat, iei si il folosesti. Vezi ca au oamenii si documentatie online, puii mei. Nimeni nu se naste invatat, dar asta cu "hbara n-am" se traduce prin lene. Ai mouse de 3200 dpi maxim, de ce puii mei l-ai tine la 400? Iti setezi eventual un buton pe el pentru fine aim ca sa reduca la 200 sau 400 cand vrei sa impusti pe careva in ochi. Cum ziceam, eu consider 1600 un minim-minimorum pentru utilizare buna in conditii normale. Nu joc CS si nici alte shootere de genul, asa ca nu te pot lamuri exact in privinta setarilor optime pentru el.

| LPCTSTR a răspuns:

Mergi in Control Panel, cauta "Mouse".
Se deschide o fereastra "Mouse Properties", in "Pointer Options", sub "Motion", gasesti o bara care spune "Select pointer speed", apasa pe "Apply" si poti inchide tot. Sugerez sa ajustezi setarea aceea cam pe mijloc sau putin spre mai rapid; daca o pui la maxim, vei avea dificultati in a reveni la setarile normale, iti va fuge cursorul.

| Nimeni10 explică (pentru LPCTSTR):

Trebuie sa dau la 1600 dpi ca se miste decent, la 400 dpi se misca greu

| Nimeni10 explică (pentru LPCTSTR):

Pai il bifez sau il debifez

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nimeni10):

Uite cum sta treaba cu mouse acceleration: miscarea pe care o faci tu, fizic, in lumea reala, apare pe ecran 1 la 1 cu miscarea facuta pe suprafata, cand optiunea este dezactivata; cand este activata, punctul in care termini de miscat mouseul este intr-un fel "anticipat", iar miscarea nu se mai face 1 la unu, ci urmeaza o functie exponentiala: cu cat ai mai mult imbold in miscare, cu atat se misca mai repede cursorul pe ecran spre locatia dorita.

Este recomandat ca in jocuri sa nu folosesti mouse acceleration, urmeaza si eu sa testez cum se simte fara.