| TheViperCorleone a întrebat:

Am o imprimanta HP PSC 2355 si de o vreme ma confrunt cu o problema la cartuse. Am vrut sa printez cateva foi si una era indoita, iar acea foaie indoita a blocat imprimanta, cu multe incercari am reusit sa scot foaia de acolo si am verificat sa nu mai fie resturi. Apoi mi-a aparut acest mesaj: 'Extraiga y combruebe el cartucho de color'(imprimanta fiind cumparata din Spania). Am mai avut probleme de mult si cu cartusul negru, dar l-am rezolvat singur si acum nu mai stiu cum sa procedez. Vreau raspunsuri detaliate si fara aberatii de genul: s-a stricat cartusul, imprimanta, etc. Dau funda raspunsului cel mai bun.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in setari si schimba limba (daca nu are in romana, atunci engleza este sigur).
Vei intelege mai bine mesajul, dar si noi.
Scrie-ne mesajul in engleza /romana.

| TheViperCorleone explică (pentru Bula):

Tu crezi ca poti schimba limba asa usor?

Bula
| Bula a răspuns (pentru TheViperCorleone):

Aici iti poti descarca manualul utilizatorului in limba romana:
http://dl.jehandleiding.nl/......_light.php

Softurile, in diferite limbi, se pot descarca si instala (inclusiv in lb. romana) de pe pagina producatorului (HP).

Bula
| Bula a răspuns:

"Extraiga y combruebe el cartucho de color" = scoateti si remontati cartusul color

Scoate cartusul color, sterge-i contactele aurii si capul de scriere, dupa care pune-l inapoi.

| TheViperCorleone explică (pentru Bula):

Nu ma ajuti! tu crezi ca n-am facut asta de un milion de ori si nimic...

Bula
| Bula a răspuns (pentru TheViperCorleone):

Daca ai citit manualul, acolo scrie clar: daca nu merge cu cartusul scos si bagat inapoi, atunci incearca cu un alt cartus. Daca nici asa nu merge, atunci du-l la service.