| Djsssbdkbdodb a întrebat:

Mi-am încărcat cartuşul color de la imprimantă, dar când printez color se printează alb-negru. Imprimanta acceptă cartuşul, dar nu ştiu de ce nu printează cum trebuie! Ce pot să fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
- tiparirea este setata numai alb-negru (vezi setarile imprimantei)
- cartusul nu este montat corect sau nu este sesizat de electronica imprimantei sau e sesuzat ca fiind goala
- cartusul este fara cerneala sau este infundat /uscat.

Da-i un test de tiparire (3-4 pagini) direct din imprimanta.
- Paginile daca se vad doar alb-negru, atunci nu functioneaza cartusul (golit sau uscat /infundat total
- Paginile daca se vad colorate partial, atunci cartusul este infundat partial. Porneste functia de curatire.
- Paginile apar colorate normal. In acest caz imprimanta este setata alb-negru, schimba la color.

| Superior a răspuns:

Incearca sa umbli in softul imprimantei, normal are un DVD in pachet.

| rrrp a răspuns:

Banuiesc ca ai si cartus negru in imprimanta.
poate sa fie de la setari si sa fie selectat black la printing in loc de color sau poate sa nu scoata nimic cartusul color daca a stat mul si s-a uscat cerneala pe cartus (banuiesc ca e ink).

poti sa incerci sa scoti cartusul negru sa vezi cum sau daca printeaza atunci...

daca nu printeaza e posibil sa se fi uscat cerneala si trebuie sa l cureti.