| NVRE a întrebat:

De ce toti spun ca e mai bine sa folosesti ubuntu nu kali linux daca esti la inceput cu linux-urile? Folosesc kali linux si mi se pare foarte ok dar ubuntu nu am folosit si vreau si eu sa stiu de ce este recomandat pentru incepatori.

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Pentru ca Ubuntu este o distributie linux orientata in special pentru desktop, e foarte user friendly si foarte stabila

kali in schimb e special gandita pentru "penetration testing" care e de fapt un nume pompos pentru hacking, si in el exista 1001 tool-uri de hacking de care tu, ca incepator, nu ai nevoie, este rolling distribution (nu are versiuni, ci doar versiunea curenta) si poate sa aiba instabilitate de aia

deci, pana inveti Linux ar trebui sa pui Ubuntu sau Linux Mint

2 răspunsuri:
| NVRE explică (pentru CarcotasulVesel):

Pai imi trebuie alea 1001 tool-uri si mi se pare foarte user frendly (kali nu ubuntu ).

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru NVRE):

Atunci, succes big grin