| IulianDornianu61 a întrebat:

Am o intrebare pentru pasionatii de componente de calculator, sper sa ma puteti ajuta. Am o problema cu un HDD pe un notebook, in ideea ca pentru a instala un joc de 5gb imi trebuie ce putin 2 ore. De asemenea, timpii de incarcare sunt imensi si in jocuri, ajungand sa fie chiar si de ordinul minutelor. Prin jocuri nu ma refer la jocuri noi ci jocuri relativ vechi ( 2010-2011).
Mentionez totusi ca daca e vorba de transferul unui fisier de 5gb am nevoie de doar 5 min, dar daca vorbim de instalarea aceluiasi fisier dureaza macar 2 ore.
Poate cineva sa imi spuna daca o fi din cauza windowsului. Tin sa mentionez ca am windows 8.1 pe 64 biti.

Răspuns Câştigător
| MarianAsh a răspuns:

Când copiezi fişierul un singur fişier operaţiile pe care trebuie să le facă un calculator sunt foarte simple: ia datele dintr-un loc de pe disk, le copiază în memorie şi apoi le scrie într-un alt loc de pe disk. Cum este un singur fişier, în majoritatea cazurilor, datele sunt scrise continuu pe disk şi nu va exista timp pierdut cu regăsirea lor (timpul pierdut prin mutarea capului de citire al hard discului în sectorul unde se află datele)
În cazul în care instalezi jocul calculatorul trebuie să facă mai multe operaţii:
- citeste din fisierul sursa
- dezarhiveaza (aici conteaza si procesorul, altgoritmii de deharhivare mănâncă foarte mult procesor dar si memoria calculatorului, daca nu este suficienta atunci va fi nevoit sa scrie in fisierul swap de pe disk)
- scrie fisierele dezarhivate pe disk, aici pierzându-se din nou timp cu deplasarea capului de scriere al hard diskului într-un sector de disk unde există spaţiu disponibil
Bineînţeles că proprietăţile hdd-ului influenţează timpul total:
- numărul de rotaţii (unele hdd-uri de laptop au 3200 rpm faţă de unele pentru desktop care au 7200)
- mărimea memoriei buffer de pe hard disk (ajută foarte mult la scriere)
- chipsetul care controlează mecanica
- tipul interfetei cu placa de baza (ide, sata, scsi, sas)
De asemenea sistemul de operare, în funcţie de disponibilitate, alocă o parte din memorie pentru a crea un buffer pentru hard disk. În cazul fişierelor mici s-ar pierde foarte mult timp cu poziţionarea capului de scriere, adunarea mai multor fisiere si scrierea lor o singură dată măreşte considerabil performanţa. De asemenea pentru datele deja citite de pe disk care se află în memorie vor fi accesate din memorie, sporind viteza percepută.
Verifică dacă aceasta capabilitate este disponibilă pentru tipul de hard disk pe care îl ai în Windows 8, îţi recomand să dai enable la write cachind pentru hard disk (http://www.thewindowsclub.com/......ndows-7-8)

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Posibil sa fie hdd pe moarte.
Instaleaza hdd sentinel : http://www.hdsentinel.com/ si spune-mi care sunt valorile la health cat si la performance.

| Moale_Bogdan_1994 a răspuns:

Incearca o reinstalare de windows si sterge tot de pe hard.Fa o singura partitie C. Daca tot asa o sa iti faca ia programul hirens boot cd fa-l pe un cd/dvd sa fie bootabil si ruleaza-l pe pc.O sa ai o optiune pentru hard si o sa iti scaneze dupa baduri.Adica iti scaneaza tot hadul si iti arata daca e problema cu el