| Pepe22 a întrebat:

Am o masina de spalat indesit si nu mai merge. Cand incerc sa o pornesc face doua clicuri si atat. Se aprinde becul de oprit/pornit si atat. Inainte mergea perfect si dintr-o data nu a mai mers.
Eu cred ca este usa ca joaca putin.
Ce i-as putea face? Sa schimb usa sau altceva sau sa o duc la un specialist?

1 răspuns:
| CasaSiDesign a răspuns:

Vezi ca in partea de jos a masinii de spalat ai o plinta, desfa-o si acolo ai sa gasesti un dop care se desface. Desaf-l, vezi ca o sa curga putina apa, pui un prosop. Dupa ce scoti dopul verifica sa vezi daca ai ceva gunoaie, mizerii acolo care blocheaza pompa de evacuare a apei. Dupa ce scoti tot de acolo, pune dopul la loc si porneste masina.
Daca tot nu merge verifica ca nu cumva sitele de la furtunul care baga apa in masina sa nu fie infundate de calcar, si atunci masina se blocheaza ca nu primeste apa. daca nici una din asta nu functioneaza, inseamna ca e de natura electronica si trebuie sa o duci in service.
Anunta-ma daca ti-a functionat.