| CentyLox a întrebat:

Am o mica problema la pc
Am incercat sa maresc rezolutia peste normalul monitorului meu
Eu am un gtx 950 strix si un monitor 1366x768 impreuna conectate cu un adaptor dvi
Cand am schimbat rezolutia a mers dar pe 1600x900
Problema e ca in jocuri imi arata o eroare de la monitor si nu vad nimic
Si am pus rezolutia 1024x768 85hz cand trebuia sa o pun 60hz asa nu sa mai vazut nimic
Am pornit pc-ul in safe mode si am sters driverele dar cand le reinstalam imi apare aceeasi chestie
Nu vreau sa dau reinstall la windows deci eu intreb cum rezolv problema asta?
Acum rulez pc-ul de pe integrata si nu e prea placut

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca e windows xp, se alege dupa apasarea la pornire a lui F8 "Enable VGA mode"

4 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Cea mai buna solutie e ca atunci cand se intra in safe mode sa se aleaga in loc de safe mode "Enable low-resolution video (640x480)":
http://www.youtube.com/watch?v=mgjFVU-Bqw4

Windows-ul nu va porni in safe mode ci in "low resolution" 640x480 si de acolo se schimba rezolutia cat vrem noi si se mentine asa pana o modificam din nou.
Deci, daca monitorul nu suporta o anumita rezolutie si nu se vede nimic, atunci in loc de safe mode simplu se alege "Enable low-resolution video (640x480)" si de acolo reglam orice rezolutie dorim, fara schimbare de windows, reinstalare de drivere sau alte manevre inutile.

| CentyLox explică (pentru LinxCont):

Pai chestia e ca eu cand ma bag pe dedicata si reinstalez driverul eroarea aia apare in timpul instalarii si nu stiu cand sa dau restart ca sa pornesc optiunea low resolution

| LinxCont a răspuns (pentru CentyLox):

Daca driverele nu mai sunt instalate corect, atunci se intra in safe mode pe dedicata si se reinstaleaza driverele si daca cere restart, la restart se solicita din nou safe mode si se alege low resolution si dupa ce s-a pornit se schimba rezolutia pe normal.

Sau se poate intra inainte de instalarea driverelor tot in safe mode, dar alegem in loc de safe mode tot low resolution si fie instalam driverele asa, sau punem o rezolutie mai mare cum ar fi 800x600 sau chiar 1366x768 si se continua instalarea driverelor dupa care se pune rezolutia nativa a monitorului 1366x768.

| sltlp a răspuns:

Pai ce monitor ai?