| Sebi200a a întrebat:

Am o placa de baza biostar h61mhv2,cand aprind PC ul îmi arata "cmos fail",intră în Windows și nu are nicio problema,de fiecare data face așa, se strica ceva daca îl las așa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este din cauza bateriei CMOS, de pe placa de baza: a scazut tensiunea ei si trebuie schimbata cu una noua.
Nu se strica nimic daca folosesti asa, doar la programe /site-uri unde se cere data si ora exacta este posibil sa nu functioneze (ceasul se re-pozitioneaza la data fabricatiei).

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Cum a spus si Bula schimba bateria de la bios de pe placa de baza cu una noua. Bateria de bios de pe placa de baza o gasesti precum in imaginea asta :
https://doradosystems.ro/bateria-bios/

| Zuzu1991 a răspuns:

Bios fail nu apare NUMAI din cauza de battery fail ci si daca, pica, curentul cu, compul pornit, asa ca inainte sa dai bani pe o baterie, si sa umblii in calculator, incearca sa intrii in bios si sa ii dai save la bios, si vezi daca mai face

pentru ca, daca ii dai numai continue, bios-ul tot in fail ramane

| Sebi200a explică (pentru Zuzu1991):

Am,înțeles,și dacă rămâne in fail, nu are nimic nu?

| Sebi200a explică (pentru anonim_4396):

Mersi

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Sebi200a):

In teorie "fail" inseamna ca nu ii iese un checksum (suma de control) si nu pune setarile facute de tine, asa ca sunt alea standard, ori tie daca iti merge, atunci nu e nici o problema, poti sa il lasi si asa, daca nu te deranjeaza, odata incarcat windows-ul nu prea mai are nici o treaba cu bios-ul

| Sebi200a explică (pentru Zuzu1991):

OK,mersi