| cosminvalerian a întrebat:

Am o placa video fara cooler (care in idle ajunge la 90 grade, am un cooler pe carcasa care vine deasupra coolerului de la procesor). Placa mea in jocuri ajunge la 120 grade. Cum o pot raci?
(Apropo, inainte aveam Windows Xp la care ea statea la 40 grade in idle si pe la 60 in full, acum am Windows 7 )

Răspuns Câştigător
| ExpertCompanyGroup a răspuns:

Creste temperatura din cauza la Aero. Windows 7 are interfata grafica bazata etehnologia Aero (arata mai bine, e mai usor de folosit etc) ce necesita procesare grafica. Pe langa asta, placa ta video are racire pasiva. Poti sa ii montezi tu cooler, dar la 120 de grade n-o sa reziste mult, siliconul din Cipuri se topeste la 130 grade, la 120 grade constant n-o sa-ti reziste mult. Poti sa ii pui racire activa (un cooler micut pe 12 V), schimbi placa video, sau pui XP la loc (care nu are Aero). PS: Si vista are Aero, si Vista e oricum beblus pe langa 7, asa ca ori stai pe 7 si pui racire sau schimbi placa, ori pui XP pana ce schimbi placa.

9 răspunsuri:
| montebello a răspuns:

Sall...ce model de placa video ai? si 1 la mine daca vezi ca pe windows xp nu ti-a urcat atata temperaturi lasa-l pe ala... windwos 7 e numai de PC bricii

| DucaRobert a răspuns:

Nu poti. Poate placa ta are sistem de racire pasiv sau poate chiar nu are?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba dar aia e centrala termica sau ce?

| cosminvalerian explică (pentru montebello):

256MB GeForce 6200 TurboCache, eu aveam 512 ram si am mai pus 1gb, si mi-am pus windows 7 starter (a zis un specialist ca merge bine si pe 1, 5gb rami

| cosminvalerian explică (pentru DucaRobert):

Placa mea video nu are racire.

| DucaRobert a răspuns (pentru cosminvalerian):

Atunci poate si din cauza asta creste asa de mult temperatura!

| montebello a răspuns (pentru cosminvalerian):

Da merge bine pe 1, 5 rami.....ca sa stii ca e din cauza windowsului pe care il ai iti recomand tot versiunea de windows 7 numai sa fie cea mai tare ultimatewinking ca STARTER e o versiune ff naspa sad bafta

| cosminvalerian explică (pentru montebello):

Windows 7 Ultimate merge putin cam greu pe 1, 5 rami.
Acuma temperatura a scazut la 45 grade pentru ca am foit eu capacul de la carcasa laughing(pe care este montat un cooler) sa vina fix peste placa video.

| montebello a răspuns (pentru cosminvalerian):

K inteleg daca doresti cv mai bun ti-am zis ce iti recomand w7ultimate bafta