| Hasss a întrebat:

Buna TPU
am o nelamurire
de dimineata ma jucam nfs most wanted si dintr-o data s-a stins pc-ul intrebarea este dc s-a stins?
temperaturile pc-ului sunt bune procesoru nu depaseste 50 de grade
si placa video nu depaseste 68 de grade (nu are cooler) in full load
in idle am 35-40 procesor si 45-52 placa video
am pc-u de aproape 2 ani si nu mi s-a intamplat asta...

poate fi de la windows?

configuratia mea
placa video ati radeon 5450
procesor amd anthlon II x3 450 3.20 ghz
hard 500 gb 16 mb 7200 rpm
si 4 gb ram

deci nu cred ca poate fi din cauza pc-ului

Windowsul il am instalat din august vara trecuta

deci imi poate spune cineva din ce cauza s-a intamplat asta?/

7 răspunsuri:
| pozeanimate a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat
principalu sa nu se repede si frecvent

| PwNZ a răspuns:

Nu are windowsul nicio treabahappy
"si placa video nu depaseste 68 de grade"- E foarte mult daca ajunge la 50. Atat timp cat tu te jucai si s-a inchis, e de la placa video era prea incinsa, ai scapat bine acum ca inca mai merge. DAca procesorul(cum zic ceilalti) se incinge si se inchide e mort. O alta varianta mai era ventilatorul, dar daca ti-a repornit inseamna ca nu e el. Deci, ai grija cu placa video.

| Hasss explică (pentru PwNZ):

Pai are radiator si placa asta e facuta sa tina la temperaturile astea m-am interesat si de asta...
chiar de la alti care au placa si asa e
rezista la temperaturi mari

si e PRIMA oara cand mi s-a intamplat

| pWd a răspuns:

Pai si mie mi s-a intramplat asa. Daca ai temperatura la procesoru + 45 de grade este posibil sa ti se restarteze sau sa se inchida. Eu zic sa iti ei un ventilator (denala cum i-o zice ca am si uitat.) Si sa-l atasezi la procesor ca cateotada ti se pot arde componente din ele si nu ai vrea sa dai banii din nou pe ele nu? FUNDA?

| DaNNzU a răspuns:

Si mie mi se intampla asta si am cautat pe net informatii despre asta. Mi s-a spus ca este ceva normal ca din cand in cand calculatorul sa se mai stinga/sa-si dea restet singur deoarece exista componente vechi sau windowsul nu e reinstalat de mult timp.

| ForMetin a răspuns:

Ori din cauza windowsului ori s-a incins prea rau placa de baza...cat ai tinut pc aprins azi?

| Hasss explică (pentru ForMetin):

Pai pe fiecare zi sta cel putin 12 ore aprins ieri a stat de la aprins de la 16:00 17:00 pana la 8 dimineata...