| Likethis a întrebat:

Salutare am un E8600 de un an folosit care statea in 40 Idle m am gandit s ai schimb pasta si cooleru nou. bun i-am schimbat cooler cu 4 picioruse si pasta Artic silver 5 bine montat. dupa 3 luni a mers bine apoi i am dat drumu si se misca greu am observat ca a crescut brusc temperatura la 63 grade pe Destkop ne ruland un joc sau program? mentionez Overlock nu am folosit niciodata si nu inteleg dc ruleaza 60-63 se misca greu trepidat, apropo am uitat sa specific Carcasa Model Cooler Master 430 Black am 5 ventilatoare 120mm si unu 140mm mai nou si placa video odata cu procesoru a crescut brusc MSI Nvidia 560ti frozen oc mergea 27-28 si in jocuri 38-40C rezolutie 1920-1080 zbura si acum sta 53 C fara sa ma joc si nici la jocuri naveam temp asta? modelu placi video e cea mai rece din 2011 si cea mai buna (vanduta)... rest pc e rece placa de baza 36 -Hdd 28, acum se misca groaznic si am monitorizat pe orce program temperaturile HWmonitor,Speccy,everest,Aida, coretemp. in bios porneste 40? http://www.videotutorial.ro/? p=9818 am urmarit tutorialu si la el senzoru placa de baza e Cpu 58c si la procesoru e 64. ? pls Heelp.

2 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Daca folosesti un monitor cu o rezolutie mare mare acel CPU este normal sa se incinga asa de tare orice i-ai face la fel si cu placa video, bine ca s-ar putea sa fie o gramada de motive de ce se incalzeste, mai bine dul la un service dai 20 de lei si iti spune ce are cu adevarat.

| Likethis explică:

Multumesc am rezolvat (avem virus pe HDD).