| Directioner99 a întrebat:

Am o problema cu laptop-ul si anume cand il deschid se face ecranul negru si apare un scris alb, am apasat pe toate butoanele si nu dispare.L-am inchis si l-am deschis de foarte multe ori si e tot la fel, ce sa fac?

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Din ce scrii, asa vag, la inspiratie, pare ca nu iti mai porneste OS-ul. Nu-l mai ai deloc, e defecta doar pornirea lui, ti s-a dus de tot storage-ul - asta numai din fata ecranului se poate vedea.

| Directioner99 explică (pentru flixbuster):

Si cum as putea remedia problema? ideea e ca ma uitam la un film si mi se tot inchidea ecranul, normal trebuia sa stea deschis pe durata filmului, i am dat un restart si de atunci se face ecranul negru si scris alb, printre care scrie si "exit the shell to continue", am scris si exit si exit the shell dar tot la fel apare

| CM7YRE a răspuns:

Ce sistem de operare ai pe el?

| flixbuster a răspuns (pentru Directioner99):

Stai sa ghicesc: ai un laptop cu Endless OS (= Linux) pe el?

Varianta cea mai simpla este un clean install de OS. Trebuie insa sa stii cum sa-ti faci stick USB pentru aceasta. Daca ai ceva date importante de extras de pe el, tot cu stick-ul USB o poti face.

Oricum, ce am scris mai sus se bazeaza pe intuitie/experienta. Pentru un diagnostic "adevarat" trebuie un specialist in fata ecranului.

| Directioner99 explică (pentru flixbuster):

Da,endless os

| Directioner99 explică (pentru CM7YRE):

Endless os

| flixbuster a răspuns (pentru Directioner99):

Am nimerit-owinking

Cel mai simplu este stergere (dupa ce recuperezi eventuale date utile) si re-instalare (Endless OS sau altceva).

Asa, se poate incerca o reparare - dar sunt sanse sa nu mearga la final si clar trebuie un specialist ceva mai priceput (care sa stie bine Linux).

| Directioner99 explică (pentru flixbuster):

Merci mult!