| Johnny25 a întrebat:

Am o problemă cu rețeaua de internet wireless. Îmi funcționează pe telefon, însă nu și pe laptop (Asus). Nu o detectează pe laptop, nu găsește nimic. Am resetat atât sistemul wireless, cât și laptopul. Care ar putea fi problema?

5 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Instaleaza un driver pentru placa de retea pe laptop. Incearca un Realtek.

| dorin1995 a răspuns:

Prietene in primul rand tu vezi pe cati ghz ai pus rețeaua wireless... o poti introduce si manual. Verifica sa aiba driverul bun!

| flixbuster a răspuns:

Pentru a primi un raspuns cat de cat util ar trebui sa furnizezi:
1. Model router;
2. Model laptop;
3. Versiune Windows (numar si editie, ex. Windows 10 32 bits);
3. Ce driver Wireless ai instalat (URL).

Asa, la "ghici":
1. Router setat pe 5 GHz si placa Wireless din laptop stie doar 2.4 GHz;
2. Driver ne-instalat sau incorect instalat;
3. Antena Wireless inchisa (switch hardware sau combinatie Fn + Fx).

| flixbuster a răspuns (pentru Csander):

De ce nu Atheros sau Intel? Zic si eu...

| Csander a răspuns (pentru flixbuster):

E ceea ce mi-a venit in cap si stiu ca functioneaza pe orice.