| Andrei2991 a întrebat:

Am o problema la defragmentare. Am un laptop : i3-3110M, 4GB Ram, Intel HD 4000... whatever. Cand pornesc defragmentarea. Sunt doar 2 butoane. Analyze si optimize. Daca apas analyze se incarca un procent pana la 100%, foarte repede. Daca dau pe optimize. La fel doar ca arata si Pass 2 : realocating. Dar tot asa, rapid. Are cineva vreo solutie? Apropo am Windows 8.1. Daca conteaza.

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Apasa intai DISK CLEANUP de la START WINDOWS pentru a putea curata si apoi sa apesi pe DEFRAG tot de la START WINDOWS si va incepe sa se analizele si sa defragmenteze in mod automat!

| mihai69 a răspuns:

Solosește două utilitare de la Piriform: CCleaner și Defragler. În ordinea asta. Probabil ai foarte puțin spațiu liber rămas pe disc - utilitarele Micro$oft nu se descurcă în cazul ăsta.

| K0sti a răspuns:

Incepand de la windows 7 in sus, windows-ul isi face periodic in background defragmentare! Iti arata asa, pentru ca probabil e deja defragmentat si nu are ce defragmenta! Si la mine face la fel!

| Andrei2991 explică:

Da. dar arata C:\ FRAGMENTED 29%. Si la D:\ FRAGMENTED 54%. Deci nu cred ca este deja defragmentat.