| Jony123 a întrebat:

Am o sursa de 400 W. Ventilatorul ma cam derangeaza finca incepe sa faca zgomot cam mult (huruie putin) si asta la temperaturi de 43~45 grade, deci mica temp. As vrea sa schimb ventilatorul, as putea? Cam ce trebuie stiut, ceva secrete. Daut funda mare! happy

Răspuns Câştigător
| ina25bin a răspuns:

Cred ca daca huruie e de preferat sa il cureti putin de praf si in mijloc sa ii pui o picatura de ulei. daca inca huruie atunci schimba ventilatorul pentru ca e decalibrat datorita temperaturii si prin lovirea paletelor din diferite unghiuri provoaca huruitul enervant...in caz ca il schimbi sa tii cont si de polaritate altfel paletele vor bate invers.
be happy

1 răspuns:
| Anonim_1678 a răspuns:

Nu prea trebuie sa stii mult. dc huruie ventilatorul? am patit si eu... e din cauza prafului... 1 data sau de 2 ori pe luna, iei unitatea, o desfaci, si nu dai cu aspiratorul pe acolo, la ventilator ca degeaba. Suflii cat poti de tare, si stergi gaurile alea de aierisire. Dar s-ar putea sa nu mai functioneze chestia asata daca a inceput sa huruie calumea. Daca nu merge, trebuie sa te duci la un specialist, si sa ii spui sa-ti monteze un ventilator de calitate. Eu am avut vreun an ventilatorul din calculator, nu mint! vreo 3-4 luni, si s-a stricat. M-am dus la specialist si a zis ca se astepta sa vin mai devreme la el. A zis ca ventilatorul care il aveam era foarte prost (asta s-a intamplat cand am fost in spania in 2007-2008) si mi-a montat unu de calitate, nu mai stiu sigur cat m-a costat dar sincer, din 2008 si pana acum, curantadu-l, etc, nu am avut probleme cu el.merge perfect.