| Furnicuta000 a întrebat:

Am o telecomanda universala pentru tv si de fiecare data cand apas pe un buton practic e ca si cum as apasa de 2 ori, de ex apas pe 6 si imi apare 66, vreau sa trec la un canal si sare peste unul etc. Imi e imposibil sa accesez anumite canale. Mai pot sa ii fac ceva sau o arunc?
Stiu ca exista aplicatii pe tel. dar alea nu merg pentru televizorul meu. Abia am gasit si telecomanda asta

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Telecomanda ar fi trebui sa vina cu o listuta mica cu coduri. Daca gasesti codul potrivit pentru TV-ul tau ar trebui sa o poti seta sa mearga mai bine.

| danaieladaniela a răspuns:

Buna.
Exista o aplicatie care o instalezi pe telefonul mobil si poti controla multe cu ea.
Aplicatia se numeste : Controle Remote Universal, Controle TV-My Ream.

Sper sa te ajute

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Telecomanda este murdara in interior, trebuie desfacuta si curațată, acel cablaj se curata cu spirt, iar cauciucul acela care vine prins pe cablaj se spală cu apă caldă si sapun, se sterge foarte bine cu un prosop curat, si se asambleaza la loc, acum telecomanda va functiona foarte usor, butoanele telecomenzii vor functiona foarte usor nu va trebuii sa apesi de doua ori pe un buton ca sa faca comanda.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru danaieladaniela):

Telecomanda de care zici tu pe telefon nu functioneaza cu toate televizoarele, doar daca televizorul este model nou smart tv led si cu wi fi integrat, daca modelul de televizor este vechi fara wi fi sau are televizor cu tub, atunci nici o șansa cu telelecomenzile instalate din google play pe telefoane, aplicatii de 2 lei.

| Furnicuta000 explică (pentru danaieladaniela):

Mersi dar deja am scris ca nu merg, le-am incercat pe toate

| Furnicuta000 explică (pentru Wr3nch):

Pai a mers pana acum, o am de vreo 2 luni. Nu s-a intamplat sa o scap pe jos, sa o ud sau ceva de genul

| Furnicuta000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, e tv model mai vechi dar nu cu tub.
O sa incerc sa o curat, dar nu stiu daca asta sa fie problema pentru ca nu o am de mult timp...

Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua optiuni:
- ori cauti o alta telecomanda, cu care functioneaza bine TV-ul,
- ori folosesti pe cel de acum, pana ce-ti cumperi un alt TV
Daca arunci telecomanda, atunci fara ea nu prea vei putea folosi TV-ul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Schimba i bateriile