| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am găsit recent un dvd Philips, dar problema este că nu are telecomanda, nu îi găsesc telecomanda, dar poate sunt niște aplicații care îți fac o telecomanda universală, rog ajutor deoarece nu vreau să îl arunc!?

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Doar daca telefonul tau are emitator IR infrarosu
99, 99999% din telefoanele de pe aceasta planeta nu au emitator IR

Dar se poate sa iri construiesti unul sau sa cumperi unul si sa il pui la un laptop
Sau sa iti cumperi o telecomandă

| lpavel a răspuns:

Are butoane fizice, il poti folosi fara telecomanda!

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Da da da, are numai power si atat, nu exista butonul de eject broken heart

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci acela nu este un DVD Player ci un DVR... laughing

| NLS a răspuns:

Daca ai anumite modele de Huawei sau Xiaomi, acestea au IR, si vin si cu aplicatii de telecomanda preinstalate, aplicatii ce functioneaza bine in general.
Gasesti si in magazinul Google o multime de aplicatii, insa daca le instalezi pe un telefon fara IR, sansele sa functioneze sunt Minime.

Mai degraba te-ar salva a telecomanda universala, intreaba la un centru de depanari TV-audio-video.

Eu am aruncat de 2 saptamani un DVD Philips ce functiona, si avea telecomanda.
Nu il foloseam, citea doar discuri originale, si desi detin suficiente filme cumparate, imi place sa am grija de discul original, asa ca le-am transformat in mkv.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Dar pe redmi note 10s merge IR?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, Redmi Note 10S are IR.
Aplicatia preinstalata este Mi Remote (poti incerca insa si altele din Play Store).

https://youtu.be/f_PCKRZ7pCs

| Brizbriz a răspuns:

Pentru o aplicatie de telecomanda universala trebuie ca telefonul tau sa aiba IR (infrared) altfel, nu ai cum
daca ai IR, atunci poti sa cauti pe google play
https://play.google.com/store/search?q=universal+ir+remote&c=apps

| Cozmea022004 a răspuns:

Poate merge cu o telecomanda universala. Daca nu, trebuie sa fie modelul telecomenzii pe net