| alexandra63 a întrebat:

Am si eu o intrebare despre componentele unui pc :-placa video trebiue sa fie compatibila cu blaca de baza sau cu alte componente sau merge pusa orice placa video pe orice pc?

Răspuns Câştigător
| AstonMartin a răspuns:

Placa video trebuie sa fie compatibila cu placa de baza, daca ai ca slot video AGP nu o sa-ti mearga o placa video cu slot PCI-Express, si invers. In rest nu conteaza celelalte componente cand vine vorba de montarea unei placi video... doar sa tina sursa sa nu cedeze. Alte info id my_precious_ring yahoo com

6 răspunsuri:
| MCrowley a răspuns:

Da, neaparat trebuie sa fie compatibile! sfatul unui profesionist te-ar ajuta! Baftabig grin

| LowWw a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa fie slot pci-e pe placa de baza daca e placa video pci-express sau daca e agp sa ai slot agp...
si trebuie sa fie de asemenea compatibila cu sursa/sa ai o sursa care sa poata mentine puterea placii video

si sa nu pui placa video mare daca restul componentelor sunt slabe adica nu pui plada de 1. 000lei daca ai dual core...
ai prins tu ideea!

| alexandra63 explică:

Placa mea de baza are asa :loturi
PCI 5 x PCI slots
AGP 1 x AGP slot merge pusa orice placa? placa video este asta? as vrea s-o folosesc cateva luni pana imi iau pc nou

| alexandra63 explică:

Am gasit pe net gata are slot agp multumesc de ajutor