| AnTicrisT a întrebat:

Am si eu un laptop Lenovo b5400 cu procesor i3, dar am o problema cu touchpad-ul, cand aprind laptop-ul imi merge pentru cateva minute, apoi incerc sa il misc si imi ramane blocat, functiile incep sa o i-a razna, merge sacadat, dar click dreapta si click stanga imi merg ambele perfect. Am incercat si cu un mouse, dar nu am nicio problema. Stie cineva vreo solutie?

4 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Era o problema cu touchpadul la unele modelele, si nu prea aveai ce sa ii faci. Chiar daca inlocuiai touchpadul era posibil sa iti apara problema din nou, pentru ca au fost facute prost.
"Solutia" este sa il desfaci si sa izolezi cu banda adeziva partea inferioara a touchpadului, dar nu stiu ce service ar face asta. Majoritatea sunt paraleli si o sa iti puna alt touchpad.
Uite aici discutii si poze cu izolarea http://forums.lenovo.com/......55/page/10

| AnTicrisT explică (pentru CinevaNou):

Cred ca o sa il duc la garantie sa vad ce imi spun si ei. Multumesc pentru raspuns, daca nu o sa rezolve problema la garantie sper sa o rezolve izolarea cu banda adeziva

| CinevaNou a răspuns (pentru AnTicrisT):

Sper ca stii ca daca il desfaci tu sau il desface un service neautorizat ca sa il lipeasca cu banda o sa pierzi garantia. Iar un service autorizat care sa fie de acord sa faca asta nu stiu ce sanse ai sa gasesti.
Daca ai citit pe forum, dupa inlocuire la unii a reaparut dupa o saptamana, la altii dupa 6 luni. Sau pur si simplu cand a ajuns la service, touchpadu "mergea".
Si eu am un model asemanator, si se pare ca au facut la fel(eu inca nu am problema asta, dar altii da).

| AnTicrisT explică (pentru CinevaNou):

Da stiu ca o sa pierd garantia, sper ca dupa ce il duc la garantie sa mearga si sa ma tina sper ca nu 6 luni... Ms frumos de ajutor