| morosanu55 a întrebat:

Am trecut de la win7 la win10, am schimbat si sursa si ma confrunt cu o problema: cand urmaresc filme/streaming live sa zicem ca merge bine vreo 15 min, dupa am lag, sacadeaza imaginea...la CPU am valori de 95-100% numai pentru mozilla si apowersoft la inregistrare, power usage tot high si very high iar memory pana in 63%. Care ar fi problema? La win 7 nu am avut aceste probleme! Sa fie sursa problema? Win10? Chiar si pe Youtube cand dau la un filmulet inainte-inapoi imi urca la power usage cate-odata la very high! Dau funda

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ce sursa ai si ce procesor / ddr?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatorul respectiv nu avea specificatiile necesare pentru a duce Windows 10.

| KR0NSTADT a răspuns:

Calculatorul este prea slab. Nu are puterea necesară de a procesa informație multă în timp real.

| LPCTSTR a răspuns:

Este evident ca nu ai cel mai performant calculator, de aceea recomand sa instalezi Windows 8.1, in niciun caz 10. Poate, daca esti in cautare de ceva nou, un linux s-ar misca mai fluent... depinde de tine.

| morosanu55 explică (pentru aditimus):

Win10 pro 64 bit, Syst. Manuf. Asus, Procesor Intel Pentium CPU G3260 3.30 GHz(2CPUS) Memory 6144 ram, NVIDIA GeForce GT730, sursa Serioux Power Supply 450w(SRX-450W12CM). Vechea sursa era Myria 270w-max500w.

| morosanu55 explică (pentru anonim_4396):

Specificatii: win10 pro 64 bit, Syst. Manuf. Asus, Procesor Intel Pentium CPU G3260 3.30 GHz(2CPUS) Memory 6144 ram, NVIDIA GeForce GT730, sursa Serioux Power Supply 450w(SRX-450W12CM). Vechea sursa era Myria 270w-max500w.

| morosanu55 explică (pentru LPCTSTR):

Uite specificatiile pc-ului: win10 pro 64 bit, Syst. Manuf. Asus, Procesor Intel Pentium CPU G3260 3.30 GHz(2CPUS) Memory 6144 ram, NVIDIA GeForce GT730, sursa Serioux Power Supply 450w(SRX-450W12CM). Vechea sursa era Myria 270w-max500w.

| LPCTSTR a răspuns (pentru morosanu55):

Mno, eu am un laptop cu componente aproape la fel, iar marea problema vine de la spikeuri pe HDD, ca-l tine in 100% cu 2/3MB R/W.
Intaleaza Win si vezi daca face la fel.
Daca inainte nu facea asa, de ce nu pui vechea sursa la loc?

| morosanu55 explică (pentru LPCTSTR):

La un conector de la vechea sursa se dezlipise ceva si nu voiam sa-mi faca ceva scurt si l am dus la un magazin sa mi puna alta sursa; vechiul win7 m-a tinut vreo 3 ani... acum win 10, instalat de 21 de zile, care se misca perfect in celelate aplicatii imi face figuri doar la vizionare de filme si mi sacadeaza; nu voiam sa revin si sa inslalez iar win7 ca dureaza iar pana ce mi introduc iar toate chestiile, email-urile in PC...

| aditimus a răspuns (pentru morosanu55):

Pune alta placa de baza, procesor si rami + placa video si ai sa vezi difefenta, nu iti duce sisitemul windows 10!