| costelsilviu a întrebat:

Am un calculator Fujitsu Simens 5916 cu urmatoarele:
Hardware:

placa de baza: D2312-A2
chipsetul placii de baza: Q965
tip bios: Phoenix(02/08/07)
adaptor video: Q965/Q963 Express Chipset Family
procesor: Intel Celeron D356, frecventa CPU 3, 33Ghz

Software:
Windows 7 Professional
Service Pack 1
RAM: 1GB

Calculatorul este luat de la un magazin second hand de 1 an de zile, timp in care a mers ok.
De cateva luni au inceput problemele: din senin ecranul se blocheaza si apar un fel de cifre pe ecran, amestecate cu ultima imagine blocata. In acelasi timp, mouseul si tastatura nu mai raspund la comenzi.O prima solutie pe care am gasit-o a fost repornirea unitatii, solutie care merge provizoriu, a doua zi insa aceeasi problema reapaarea. De asemenea la pornore, se aude ca si cum calculatorul vrea sa accelereZe din ce in ce mai tare, caz in caee, il opresc si repornesc pana cand reuseste sa porneasca normal. Am reinstalat windowsul xp si problema ramanea ain continuare. Am instalat win7 professional, din nou aceeasi problema. De asemenea o solutie pe care am am gasit-o a fost scoaterea biosului sau ma rog a bateriei (nu ma pricep exact). Asta este ultima solutie pe care am gasit-o.
Care sa fie rezolvarea?

1 răspuns:
| VyrusEleven a răspuns:

E din cauza procesorului care e prea mic si se suprasolicita. Incearca sa ii faci un overclock dar finut. poti sa il ridici cu 4-500 mhz. ar trebui sa mearga ca nouwinking. Bafta