| teclado a întrebat:

Am un calculator setat pe ora de la Moskova, cum pot sa il setez pe ora din Romania?
Este un laptop cu windows 10.
Atentie are si o defectiune nu are acumulator ca s-a consumat de tot, s-a dus de rapa, nu are nici baterie de bios sa tina minte ceasul.
Asa ca pe mine ma intereseaza ca de fiecare data cand eu il deschid sa citesc data si ora automat de pe internet, sa se sincronizeze cu un server.
REAL TIME CLOCK.

7 răspunsuri:
| Natalie4u a răspuns:

Pentru a seta ora calculatorului în Windows 10, puteți urma acești pași:

Faceți clic pe butonul Start din colțul din stânga jos al ecranului și selectați Setări (simbolul roții dințate).
În Setări, faceți clic pe Timp și limbă.
În fereastra Timp și limbă, asigurați-vă că opțiunea Setarea timpului se bazează pe fusul orar al meu este activată și selectați ora și fusul orarul corespunzător din lista derulantă.
Dacă doriti ca ora sa fie actualizata automat de pe internet, activați opțiunea "Setează timpul automat".
Dacă nu aveți baterie de bios și ora se resetează de fiecare dată când deschideți calculatorul, puteți încerca să configurați calculatorul să se sincronizeze cu un server de timp prin internet. Pentru aceasta, faceți clic pe "Adăugare server de timp" și introduceți o adresă de server de timp precum time.windows.com.
După ce ați făcut aceste setări, computerul dvs. ar trebui să sincronizeze data și ora cu serverul de timp ales și să afișeze ora corectă în funcție de fusul orar selectat.

| teclado explică (pentru Natalie4u):

Am moskova si Bucuresti si Londra si dar Moskova este principal
si nu il pot strge am alocat o jumatate de ora
nu gasesc de loc cum sa pun Bucuresti ca fiind principal

| Natalie4u a răspuns (pentru teclado):

Pentru a seta Bucureștiul ca fus orar principal în locul Moscovei în Windows 10, puteți urma acești pași:

Faceți clic pe butonul Start din colțul din stânga jos al ecranului și selectați Setări (simbolul roții dințate).
În Setări, faceți clic pe Timp și limbă.
În fereastra Timp și limbă, faceți clic pe Adăugați fus orar.
În fereastra Adăugare fus orar, căutați Bucureștiul și selectați-l din listă.
După ce ați adăugat Bucureștiul, faceți clic pe el în lista de fusuri orare adăugate și selectați butonul Setare ca fus orar implicit.
Astfel, Bucureștiul va fi setat ca fus orar principal, iar ora computerului dvs. va fi actualizată în consecință. Dacă doriți să mențineți Moscova ca fus orar adăugat, puteți lăsa ambele fusuri orare în listă și să setați Bucureștiul ca principal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atentie, arunca l ce mai faci cu rabla aia de 100 de ani?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru 20 lei eu as da jos windows 10 de la Microsoft si mi-as lua o licenta: https://licenteonline.ro/product/windows-10-pro-pentru-acasa/
In felul asta ai scapa de aceasta problema dar ai avea si un Windows lwgal. Apoi cu adresa ta de email te poti inregistra la Microsoft si, cand vei vrea, sa treci la Windows 11 ai update gratuit.
Probabil ca Windowsul tau este "reglat" in Rusia si l-au facut sa nu se poata schimba!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca bateria din bios e dusă nu i ti va memora data ora ziua luna anul, schimba i bateria din bios, după aceea schimba i acumulatorul adica bateria calculatorului, si după aia trebuiesc schimbate alte piese posibil hardul sa fie si ala dus, deci te va costa reparatia lui o gramada de bani, dul in service reparatii calculatoare si ei i ti spun se mai poate face si daca merită reparatia ca daca te costă 1000 lei renunță i ti iei altul, gasesti la Emag cu 800 lei laptop bun.