| octav005 a întrebat:

Am un HDD pentru PC.
se alimenteaza, porneste dar se aude niste click-uri inauntru timp de aproape un minut, apoi se opresc.

nu este recunoscut de PC.

CE se poate face in acest caz? se poate repara?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hard disc-ul este defect (defect de initializare - pista 0 nu raspunde).
Se poate repara, daca se gasesc piese de schimb.
Doar atunci merita reparat daca este necesara recuperarea unor date extrem de importante.

| octav005 explică (pentru Bula):

Eu l-am cumparat din targ. am dat pe el un pret de nimic. este de 1TB SI de asta intrebam daca se poate repara.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Inseamna ca l-ai cumparat pentru magneti (taximetristii le folosesc pentru fixarea cupolei).
Hard discurile defecte se vand la max. 5-10 lei bucata.

| octav005 explică (pentru Bula):

Pai l=am cumparat, sperand sa gasesc si bun.

| premierevideo a răspuns:

Sunt 2 motive
1. Sursa are probleme (nu duce acel hard)
2. HDD-ul e busit. Nu se mai poate face nimic. E dus controlerul.