| deviant18 a întrebat:

Am un hp 6730s care de cateva luni se supraincalzeste si face "ca elicopteru" din aceasta cauza. La modu ca, coolerul s-a umplut de praf. Intrebarea mea este: care este cea mai buna metoda de a'l curata? Nu prea ma incred in acele tuburi cu aer comprimat deoarece am impresia ca pot impinge praful mai mult in cooler. Daca l'as desface si curata cu o pensula, ar fi greu? E cineva care a incercat? Am vazut un tutorial care iti arata pas cu pas cum sa il desfaci.

P. S.: nu mai e in garantie si prefer sa il desfac eu decat sa il duc la vreun service, asa stiu ca macar daca se strica, ca l'am stricat cu mana meabig grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abia cu pensula risti sa distrugi ceva.
Cea mai buna metoda, folosita si de mine, pentru aceiasi problema, suflatul cu aer, dar nu la tub, ci de la compresor.
Ultima oara am facut asta la o vulcanizare!
Rezultatul? Curatat bec, ca de la " mama " lui! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa lasi un link cu tutorialul cum sa-l desfaci?

p. s : cum l-ai curatat pana la urma.am acelasi model de HP si aceleasi "sintome".

| deviant18 explică:

Http://www.insidemylaptop.com/......oling-fan/
asta e linkul. prima data nu am dat placa de baza deoparte, ci doar am folosit o pensula pentru a putea curata cooleru. ideea e ca trebuie totusi sa ajungi calumea la el asa ca da motherboardu laoparte si scoate coolerul. dupa ce l'ai scos si l'ai curatat de tot ce s-a acumulat acolo, pune'l la loc si fa tot procesu ala invers. al meu e ca nou! l'am desfacut deja de 2 ori si nu am avut nicio problema cu el:D
multa bafta si astept feedback!