| alin9669 a întrebat:

Am un laptop Asus X550CC si are integrat pe placa de baza 4 GB de memorie ram iar slotul (unul singur) este liber. Conform producatorului mai suporta maxim o placuta de 8 GB de rami. Eu acuma de unde sa stiu ce fel de rami sunt aia de pe placa de baza, stiu doar ca au frecventa de 1600. In acest caz mai conteaza marca (am inteles ca trebuie sa fie de aceeasi marca, adica dacaam o placuta de la Crucial si una de la Kingston, nu prea e bine)? Apropo, e buna firma Crucial?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

NU conteaza ce firma sau nume are! Ceea ce conteaza e tipul de ram, cum ar fi : DDR2, DDR3 etc, tu trebuie sa afli asta si poti cumpara unul la fel, nu conteaza ce fel de marca va fi numai sa fie de acelasi tip! De altfel acum numai DDR3 se foloseste, recent au inceput sa se foloseasca si DDR4 dar al tau sigur e DDR3... Poti folosi programul : Speccy pentru a afla ce tip de ram ai daca nu stii... Bafta!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu vad de ce sa ai 8gb ram, mai bine bagi banii intr-un ssd sau o placa video buna

| alin9669 explică (pentru RAY):

Placa video am de 2 GB iar ssd-ul este cam scump si nu as vrea sa imi iau unul de 120. Daca tot imi iau imi iau unul mai mare.

| alin9669 explică (pentru lpavel):

Stiu, am ddr 3. Asta ma interesa, daca (,) conteaza marca... Mersi!

| lpavel a răspuns (pentru alin9669):

Cu placere!

| RAY a răspuns (pentru alin9669):

Cumperi acelasi marca poti vedea cu aida totul, in general memoriile kinston sunt pe laptop Asus, ddr3 1600 mhz, daca cumperi frecventa mica ambele or trece la aia mica, eu personal spun ca 8gb nu ajuta asa mult, eu pun pret pe ssd, procesor mai mult

| K0sti a răspuns:

Cea mai mare gaselnita pe care au inventat-o desteptii de producatori! Daca iti crapa memoria aia de pe placa...ura si la gara, ca mai crapa, cum crapa si alea din slot! Isteti baietii...economia de piata!

| alin9669 explică (pentru RAY):

Bun si SSd-ul asata am vazut ca nu e foarte mare. Sa inteleg ca pe el pun windows-ul si aplicatiile pe hard disk? De cat imi recomanzi un ssd?

| RAY a răspuns (pentru alin9669):

Macar de 128 de gb sau 250 gb Samsung