| DEALEmele a întrebat:

Salutare TPU
Am 16 GB de ram in pc pe frecventa de 1600 ddr3 iar placa de baza suporta 1600 standard si 2800 frecventa cu overclock.

Stiu sa ai overclockez dar as vrea sa stiu daca sa zicem ca ai dau o frecventa pe cre nu o suporta este posibil sa se arda sau nu sa imi booteze.
Placa de baza este un Asus maximus v gene

Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu o sa booteze si dupa aia o sa reseteze singurel frecventele la default. E destul de greu sa prajesti memorii in ziua de azi, chiar daca vrei sa faci asta. Mai usor le pui in tigaie decit sa le arzi intentionat intr-o placa de baza contemporana, cu toate protectiile pe care le-au bagat astia...